Крагујевац – Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће 400 људи у Крагујевцу већ за неколико месеци добити посао у новоотвореној фабрици Yanfeng, а за две године укупно 800 Крагујевчана. Изразио је задовољство што ће тако млади у Крагујевцу моћи себи и својим породицама да обезбеде будућност.
Председник Вучић, амбасадорка Кине Чен Бо и представници компаније, као и градоначелник Радомир Николић, ставили су потпис на први производ који је изашао из фабрике, чиме је званично обележен почетак производње.
„Данас је важан дан за Крагујевац и за Србију. Велико хвала нашим кинеским пријатељима, хвала амбасадорки Бо и свим људима који су радили на довођењу Yanfega у Крагујевац и изградњи ове лепе хале“, рекао је Вучић и додао да је већ запослено првих 193 радника.
Прва линија за производњу је инсталирана, друга је стигла, а треће и четврта ће стићи до априла.
Много пре краја следеће године биће запослено 400 радника, додао је председник.
Вучић је рекао да је Београд дао много новца за Крагујевац и да је уверен да ће људи у том граду то приметити.
Извинио се грађанима што су толико чекали на завршетак аутопута Крагујевац – Баточина, због техничких проблема које је држава у претходном периоду себи направила.
„У најкраћем року то завршавамо. Крећемо и у пројектовање и изградњу брзе саобраћајнице преко Вучковице до Мрчајеваца, да би спојили Крагујевац са Коридором 10, са аеродромом у Лађевцима, али и са Краљевом, Рашком, Копаоником, Новим Пазаром и Косовском Митровицом, тако да ће Крагујевац бити центар Србије“, казао је он и додао да ће тако Крагујевац бити ослоњен на западну и источну страну, као и близу Коридора 11.
Додао је да су неки радници који раде у Yanfengu радили у Фијату и додао да је разговарао са столаром Петром којем ће то бити прво радно место.
Како је рекао и заваривачи и тесари и друге занатлије ће ускоро по платама бити изнад менаџере и пр стручњака и других и зато позвао грађане да се што више укључе у програм дуалног образовања.
„Многе компаније виде да ћемо моћи да понудимо квалификоване раднике, добре занатлије и вредне људе“, навео је Вучић и приметио да Кинези сматрају Србе добрим и вредним људима и поручио:
„И ми вас Кинезе волимо. Не постоји земља у Европи која вас воли и подржава како што то чини Србија. Пренесите поздраве председнику Сију да га очекујемо да ускоро дође у нашу земљу и да види колико је Србија захвална за све што Кина чини за нашу земљу“, поручио је Вучић амбасадорки Чен.
Такође, замолио је људе у Србији да не иду у иностранство, јер без обзира на тренутне услове „неће Сунце туђег неба лепше сијати.
Подсетио је на реченицу песника Јована Дучића која каже да је велика несрећа када човек не зна шта хоће, али да је права катастрофа када не зна шта све може.
Држава Србија ће наставити да помаже, поручио је Вучић и подсетио да је фабрика Yанфенг изграђена за само седам месеци.
Вучић је најавио да треба завршити Палату правде у Крагујевцу, да треба урадити стадион и да ће кроз НИП свако насиље добити водовод и канализацију, као и да ће се тек видети шта ће се урадити са термолектраном и топланом за шта треба издвојити око 260 милиона евра.
Кинеска компанија Yanfeng Automotive Interiors је светски лидер у производњи компонената за унутрашњост аутомобила.
Седиште те компаније је у Шангају, а има око 110 производних погона и техничких центара у 20 земаља и више од 32.000 запослених широм света, који дизајнирају, развијају и производе унутрашње компоненте за све произвођаче аутомобила.
Нови производни простор те кинеске компаније у Крагујевцу простираће се на 18.500 квадратних метара.
Фабрика се налази на улазу у Крагујевац у непосредној близини кружног тока на коме је симбол града Ђурђевдански крст.
Стопа незапослености у Србији испод 10 одсто
„Први пут од када се мери стопа незапослености, а то је од 1995. године, она је мања од 10 одсто и износи 9,5 одсто“, рекао је Вучић.
Вучић је рекао да су грађани Србије показали да марљивошћу, стрпљењем, трпељивошћу и великим радом можемо земљу која је имала незапосленост 24-25 одсто, да извучемо из кризе и да ниво незапослености спустимо на прихватљив.
Поручио је да је циљ да ниво незапослености буде на нивоу ЕУ, између шест и седам одсто и да ћемо тада моћи да кажемо да смо потпуно задовољни.
Отварањем нових фабрика Србија покушава да задржи људе у земљи
Вучић је, на питање страног новинара, да ли је уверен да ће фабрике попут новоотворене фабрике Јанфенга у Крагујевцу помоћи у томе да се заустави одлазак младих из Србије, рекао да је то компликовано питање, али да он и Влада Србије раде најбоље што могу да се тај тренд заустави.
„То је велико и компликовано питање, као што знате, ако говоримо о одливу мозгова. То је за мене једно од најважнијих питања, као и за Владу Србије. Радимо најбоље што можемо да задржимо људе у Србији. Али, то није лако, што због процеса глобализације, што зато што у Европи имате много богатијих земаља“, навео је председник Србије.
Вучић је подсетио да држава даје субвенције скоро свим компанијама које долазе у Србију како би запослиле што више људи.
Нагласио је да се ради и на томе да се подигне квалитет радних места и да зато треба довести што више научних и развојних центара (РНД) и наставити са довођењем нових технологија. Он је захвалио инвеститорима у Србији што су дошли и разумели да наша земља нуди најбоље могућности за пословање.
Yanfeng је у Крагујевцу нашао право место за фабрику
Крагујевац је српски град познат по аутомобилској индустрији, по Застави, и кинеска компанија Yанфенг нашла је право место за себе у Србији, поручила је Чен Бо.
Она је истакла да компанија планира да у наредне четири године отвори више од 700 радних места и да до 2023. године вредност производње буде 76 милиона евра.
„Уверена сам да ће отварање фабрике користити развоју компаније у Европи, као и економском просперитету Крагујевца“, рекла је Чен.
Амбасадорка је навела да компанији није било потребно много времена од оснивања од покретања производње, те захвалила Влади Србије, председнику и Граду Крагујевцу за сву помоћ и подршку.
Истакла је да се, захваљујући кинеском председнику Си Ђинпингу и Вучићу, а ослањајући се на иницијативу „Појас и пут“, односи Србије и Кине брзо развијају и сарадња даје све више резултата, те је све више кинеских компанија спремно да бира Србију као главну дестинацију за своје инвестиције у Европи.
Извршни директор компаније Yanfeng Стив Месарош оценио је да та фабрика најмодернија за производњу премијум ентеријера за аутомобилску индустрију.
Yanfeng значи „Искусан пионир“, рекао је Месарош и додао да је менаџмент те кинеске компаније која послује у 20 земаља изабрала Србију зато што постоји тренд кретања аутоиндустрије и премијум произвођача на исток.
„Крагујевац и наша нова фабрика географски је добро позиционирана за сарадњу са клијентима и у западној и источној Европи“, поручио је Месарош и додао да запослени могу да буду поносни на фабрику, чије су отварање помогли влада, РАС и Град Крагујевац.
„Свиђа нам се ваш град, који је савршено место за долазак и осталих компанија. Ту је Универзитет и обучена и образована радна снага“, рекао је Месарош.
Градоначелник Крагујевца Радомир Николић истакао је да је Yанфенг прва велика кинеска компанија у том граду, која ће у наредним годинама запослити 800 радника, па ће 800 породица добити још једну плату, што ће им унапредити квалитет живота.
„Хвала што сте препознали потенцијал Крагујевца. Нисте погрешили“, поручио је Николић кинеским партнерима.
Он је указао да развијена привреда омогућава да се унапређује квалитет живота грађана.
Навео је да је слом српске привреде узрокован кризом 90-их година и затим несрећном приватизацијом довела до тога да долина Лепенице добије епитет „долина глади“.
„Процес уздизања Крагујевца, који је кренуо пре пет година сада је незаустављив“, подвукао је Николић и додао да је развој индустрије пратио развој града, односно да је са сваким новим пројектом Крагујевац увећавао број становника.
Такође, навео је да је фабрика изграђена за мање од 10 месеци.
Менаџер фабрике у Крагујевцу Милан Радовић истакао је да идеја о отварању фабрике у Србији прати стратегију компаније пре две године о ширењу пословања, и о намери компаније да задржи лидерску позицију у овој области.
Како је рекао, до 2023. године биће запослено 800 радника, као и да ће се фабрика развијати постепено, те да сада постоји једна производна линија, док је друга у припреми.
Захвалио је на подршци влади и граду и истакао задовољство што ће фабрика пословати у Слободној зони Шумадија.
ТопПрес/ Извор: Танјуг