Србија се данас суочила са никад већим бројем заражених Ковидом 19 у једном дану – 1.053, а медији шпекулишу о увођењу нових мера у циљу сузбијања ширења вируса.

Епидемиолози већ недељама упозоравају да би се драматичан раст броја оболелих, из других делова Европе, могао „пресликати“ и у Србији, која је до сада одолевала, али и поред свих апела „корона бројке“ и у нашој земљи последњих дана експоненцијално расту.

Тај раст могао би озбиљно да угрози функционисање здравственог система, односно да доведе до преоптерећења болничких капацитета.

Пошто се сматра да ширењу вируса корона највише доприносе млади, који најмање поштују мере, а највише се окупљају, прва наредна епидемиолошка мера, према писању медија, могло би да буде ново ограничавање рада угоститељских објеката до 20 или 21 сат.

Питање је да ли би та мера важила за целу земљу или само за највећа жаришта.

Такође, једна од првих следећих мера могло би да буде увођење ПЦР на уласку у земљу, коју је као могућност још прошле недеље поменуо епидемиолог др Бранислав Тиодоровић.

Кризни штаб у више наврата напомињао је да није разматрана мера карантина, али је Тиодоровић јуче навео да би, уколико се пређе 100 случајева на 100.000 грађана, требало размишљати о најоштријим мерама.

Петровић: Врх трећег пика у новембру, ограничити рад кафића

Врх трећег пика епидемије вируса корона вероватно ће бити у новембру, сматра епидемиолог у пензији Радмило Петровић и додаје да су славља и ноћни провод највећи ризик за ширење инфекције.

Он је за Танјуг навео да ће трећи удар вируса бити „јак и оштар“ и да од придржавања мера искључиво зависи када ће достићи врхунац, али да ће то највероватније бити у новембру.

Наглашава да су маске, за сада, најефикаснија заштита, али да је важно и одржавање растојања и редовно прање руку.

За мере Кризног штаба за борбу против ковида 19 каже да су добре, али да се додатно мора ограничити рад угоститељских објеката.

„Мере су добре, али не знам зашто су пустили сплавове, ресторане, кафиће да раде до 23 сата. Њихово радно време треба ограничити до 18 сати, а затим нек наставе код куће да пију и да се веселе“, рекао је Петровић.

Указује и да је велики проблем недостатак санитарних инспектора који су надлежни да контролишу спровођење мера.

Подржава и најаву пооштравања санкција за непоштовање прописаних мера и сматра да је најделотворнија „санкција на лицу места“.

Сматра да епидемије вируса грипа неће бити ове сезоне и да неће доћи до судара два вируса, јер су се маске показале као ефикасна мера у спречавању ширења и тог вируса.

„Епидемија грипа се јавља сваке осме или десете године. Прошле зиме смо имали већи број оболелих, тако да се ове године то не очекује“, навео је Петровић.

Указује да је најефикаснија мера у сузбијању вируса корона вакцинација, али да вакцине сигурно неће бити до следеће године. До тада остаје као једина заштита – маске, дистанца, прање рууку.

Напомиње да ће се вакцине против вируса корона морати да даје у најмање две дозе, за разлику од грип вакцине која се дају у једној дози.

„То је вирус који је непознат за наш организам и зато мора да се дају две дозе. Грип вирус је дуго присутан, блага заштита већ постоји код сваког од нас и једна доза је довољна подигне ниво антитела (заштите)“, појаснио је он.

ТопПрес/  Извор: Танјуг