Половина лекова који се купују на Интернету је фалсификована и потенцијално токсична, ништа мање опасне нису ни копије суплемента, док и оригинални производи, попут витамина и препарата за јачање мишића пролазе само минималне контроле и провере, пишу Вечерње новости.
Према подацима Министарства здравља, тренутно се највише фалсификују лекови за потенцију, цитостатици, антибиотици и антидепресиви, а од суплемената су то производи за потенцију и за мршављење.
У Министарству тврде да би недавно потписана конвенција Савета Европе требало да убрза процедуру откривања копија лекова на црном тржишту, чија количина се (преко Интернета, продаје преко огласа или путем флајера) мења из године у годину.
Професор Момир Миков са катедре за фармакологију и токсикологију Медицинског факултета у Новом Саду указао је да ризик од фалсификовања лека постоји у свим фазама – од производње и транспорта до продаје на мало, а да највећи број фалсификата долази из иностранства.
Он је истакао да свака продаја лекова преко Интернета није нелегална, јер многи познати дистрибутери нуде ту могућност, али да у Србији још не постоји систем овлашћене дистрибуције лекова тим путем.
Куповина је релативно сигурна уколико лекове наручујете преко сајтова познатих и регистрованих апотека, али многи пацијенти не умеју да препознају да ли се ради о званичној или лажној Интернет страници, упозорио је Миков.
Сваки други лек на интернету фалсификат!
Према подацима Светске здравствене организације сваки други лек који се купује на интернету је фалсификат.
Продаја лекова преко интернета у Србији је законом забрањена, те онлајн продаја медикамената није у нашој земљи толико заступљена као у земљама ЕУ, САД где је дозвољена куповина преко интернета.
Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства упозорава да лекови који се купују преко интернета, путем огласа или на пијаци није контролисала Агенција за лекове те се не зна њихово дејство.
„Такви лекови осим изостанка терапијског ефекта могу да имају токсичне ефекте да трајно угрозе здравље пацијената, па чак доведу и до смрти“, наводи Зелић за Танјуг.
Подсећа да је једино легално место за набавку лекова апотека и да смо једино ту сигурни шта купујемо.
Додаје да је у појединим земљама дозвољен промет лекова преко интернета, али да то Србија није учинила јер је интернет тешко контролисати.
„Интернет је место где је врло лако пласирати непроверене информације, фалсификоване лекове. Ту област је тешко исконтролисати и регулаторна тела у ЕУ и САД се доста муче са тим“, нагласио је он.
Додаје да се данас фалсификују све групе лекова. Некада су то били лекови за потенцију, мршављење, анаболички стероиди, а да се данас фалсификују и антибиотици и лекови за најтежа животно угрожавајућа стања.
„Људи често у ситуацијама када су очајни, када су у питању тешка имунолошка обољења, случајеви канцера посежу за алтернативним изворима лечења који се рекламирају на интернету. Ту долазимо до ситуације да се пацијентима подметне производ који је скуп, а не само да неће решити проблем њихових ближњих већ ће га и погоршати“, нагласио је он.
Србија је недавно потписала Конвенцију Савета Европе у борби против фалсификованих лекова.
„Умрежавањем покушавамо да спречимо криминалце који глобално делују. Србија је транзитна рута. Министарство здравља, полиција, Управа царине се боре да се зауставе промет лекова који нису контролисани у националној контролној лабораторији“, закључио је Зелић.
ТопПрес/ Извор: ФоНет