У више од 70 одсто саобраћајних незгода у којима учествују трактористи, управо они су и изазивачи. Најчешћи узроци незгода и несрећа су непажња, необученост возача и непознавање прописа, учешће возача који је под дејством алкохола, недовољна осветљеност трактора.
Јасмина Милошевић, директорка Агенције за безбедност саобраћаја наводи за РТС да је најпресуднија техничка исправност пољопривредних возила која ће се, као каже проверавати једном годишње.
Јасмина Милошевић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а навела да треба инсистирати на техничкој исправности пољопривредних возила.
– Оно на чему треба инсистирати је техничка исправност пољопривредних возила. Наиме, ради се о возилима чија је максимална брзина 30 до 40 километара на час али она спадају у возила која носе највећи ризик од изазивања саобраћајних незгода. Оног момента када сте сели за трактор, имате дупло већу вероватноћу, дупло већи ризик да ћете учествовати у саобраћајној незгоди. Чак 12 пута већи ризик да ћете учествовати у саобраћајној незгоди са смртним исходом. Све су то ствари које упућују да морамо да инсистирамо на техничкој исправности пољопривредних возила – објашњава Милошевићева.
Додаје да ће се техничка исправност возила проверавати једном годишње.
Техничка исправност возила провераваће се једном годишње, осим ако се не деси неки ванредни техники преглед. Људи би сами требало да прате своје возило, да не дозволе да ико седне за трактором а да му не раде кочнице, светлосна сигнализација, и наравно возила морају бити правилно обележена – наводи директорка Агенције за безбедност саобраћаја.
Додаје да возачи морају да схвате да је живот најважнији и да на технички преглед не требају да гледају као на законску обавезу.
– Не би требало да на то гледају као на законску обавезу већ као нешто што је њима сутра сигурност, јер ће сутра свом најближем члану породице дати тај исти трактор да возе – наводи Милошевићева.
Истиче да је у управљању возилом битно искуство, поготово, како каже, у управљању трактором.
– Трактор није предвидив, није тако лагана машина, ни по габариту, ни по начину управљања за разлику од аутомобила који ипак даје неку комоцију. Јако је битно да трактор има заштитну кабину јер ће управо она током превртања, које се најчешће дешава сачувати живот – објашњава директорка Агенције за безбедност саобраћаја.
Истиче да дете до 14 године живота сме да се превози само у приколици и то уз присуство одрасе особе. Додаје да је просечна старост погинулог возача 57 година.
TопПрес/ Извор: Телеграф.рс, РТС