Чачак – Највећи произвођачи ракије који су у претходној години освојили велике златне медаље широм Србије за квалитет овог српског пића окупили су се  на чачанском Институту за воћарство, на 12. Смотри најбољих српских шљивовица како би још једном потврдили квалитет своје препеченице.

Према речима др Бранка Поповића , вишег научног сарадника Института за воћарство Чачак и члана Комисије смотре најбољих српских шљивовица, ко прође деветочлану комисију са правом може рећи да је најбољи произвођач у Србији.

„Оцењују се основни параметри квалитет, боја, бистрина, типичност, мирис, укус, додељују се медаље бронзана, сребрна, златна, велика златна. Узроци су шифровани, а оцењивање је специфично, јер се не говори ни јачина ни година производње“, каже Поповић.

На оцењивању се нашло 99 узорака ракије врхунског квалитета.

Ракије су врхунског квалитета, различите по ароми, а показују управо то по чему се разликује шљивовица, каже др Нинослав Никићевић, редовни професор Пољопривредног факултета.

„Смотра најбољих српских шљивовица ове године одржана је у оквиру манифестације Чачанска родна, а град Чачак као овогодишња престоница културе, дочекаће произвођаче и оцењиваче на проглашењу и промоцији најбоље ракије 27.маја“ , каже Никићевић.

Када је реч о квалитету српске препеченице, др Иван Урошевић , потпредседник Управног одбора Савеза произвођача ракије Србије каже да на квалитет српске шљивовице најпре утиче одабир сировине, као и знање и технолошки поступак.

Узорци регистрованих произвођача имају виши ниво квалитета јер имају подршку стручних лица , са друге стране, иако су хоби произвођачи , мали и нерегистровани , на нама је задатак да кроз девет удружења промовишемо дизање културе и квалитета шљивовице и легализацију овог сектора производње, јер једино тако можемо дефинисати ниво квалитета и направити искораке и на иностраном тржишту, каже Урошевић.

 

ТопПрес/ ГЗС