Српски археолози у сарадњи са колегама из Америке и Кине у општини Рача окрили су мрежу праисторијских насеља из бакарног, бронзаног и гвозденог доба!
Истражујући током претходне две године овај простор ради изградње пута вожд Карађорђе на локалитетима Вишевац Градиште и Ђурђева Главица, пронашли су утврђење са 12 насеља!Ласерским скенирањем из ваздуха откривен је одбрамбени систем у виду камених бедема па се тако, кажу истраживачи, виде границе монументалног насеља.Реч је о огромном утврђењу из бронзаног и гвозденог доба које смо прошле и претпрошле године почели да истражујемо на нов савремнији начин. Пронашли смо поред ритуалних посуда, и оруђе и оружје, секире, али смо уочили да има мање архитектуре унутар самог утврђења. Међутим, убрзо смо наишли и утврдили да постоји чак 12 насеља који су сигурно били повезана – каже др Мирослав Кочић, управник Центра за археологију „Драгослав Срејовић“ Универзитета у Крагујевцу. На сваких неколико километара налазе се остаци насеља, а према Кочићевим речима сведочанство монументалности овог локалитета јесте камени стрми зид од око 11 метара дужине и четири метара висине.
– То је сигурно било моћно друштво јер је за изградњу свега била потребна велика снага. То се сада не види јер је прекривено шумом. Пажљивим снимањем и сондирањем успели смо да откријемо платформе, стазе као калдрму, а то ће нам нам помоћи за виртуелну реконструкцију и да касније представимо овај локалитет посетиоцима – каже Кочић.
Само на територији Општине Рача забележено је више од 50 археолошких локалитета на веома малом простору, укључујући старчевачке локалитете, најстарије земљорадничке културе на овим просторима. Они се јављају између седмог и шестог миленијума пре нове ере.Кочић каже да ће на овом локалитету радити и студенти Универзитета у Питсбургу и у Бафалу, у оквиру летње школе, а на универзитету у Сијану у Кини анализираће се материјал откирвених грађевина. Предстоји нам истраживање снимање модернијим геофизичким методама на земљи, јер треба да одгонетнемо за шта је ово насеље коришћено и зашто негде нема богате архитектуре..са Енглезима смо направили методу за истражиивање оваковог терена и настављамо на пролеће – открио је др Кочић.
Чобани нашли гомилу керамике
Роберт Радић из Туристичке организације Рача каже да је овдашњем становништву Вишевац Градиште познато као место рођења вожда Карађорђа и причи да је на врху Градишта постојао „неки град који је градила Проклета Јерина“.
– Пре око 15 година када ми је један мештанин донео гомилу керамике коју су чобани ископали, позвали смо Завод за заштиту културе у Крагујевцу и посветили се локалитету. Убрзо су се укључили археолози и драго нам је што истраживања напредују – каже Радић.
ТопПрес/ Извор: Информер