foto-profimediafoto-profimedia

Купци станова више неће морати сами да се баве решавањем уписа својих нових непокретности. Од 1. јула почиње упис по службеној дужности, па ће то, уместо купаца, радити нотари. Закон о катастру, међутим, не укида могућност да грађани сами или преко својих пуномоћника и даље траже да се упишу у катастар, нарочито ако сумњају да ће надлежни бити спорији.

Ако се испостави да је поступак уписа већ покренут по службеној дужности, поступци ће се спојити, а ако надлежни ни након 30 дана није поднео исправу – поступак ће се окончати по захтеву грађанина. А нотара, извршитеља или суд чека преиспитивање рада.

– Упис по службеној дужности ће омогућити да више немамо неуписана права на основу уговора и пресуда, чиме ће се избећи правна несигурност током уживања и преноса права на непокретностима – објашњавају у Министарству грађевинарства. – Избећи ће се извршења потраживања претходних власника, немогућност наплате пореза, наплата „Инфостана“ од онога ко није власник и сличне ситуације, све аномалије које је проузроковао важећи систем уписа искључиво на захтев странке.

Јавни бележници ће преко Е-шалтера, у аутоматизованој процедури, прибављати изводе из катастра, неопходне за оверу уговора о купопродаји. После овере уговора о купопродаји, дигитализоваће га и слати у Републички геодетски завод да упише непокретност у катастар.

У следећем кораку нотар ће слати пореску пријаву и то тако што ће од Геодетског завода тражити процену вредности непокретности. Да би нотар попуњавао и пореску пријаву за плаћање пореза на апсолутна права, ова могућност мора да се предвиди и у Закону о порезу на имовину, чије су измене управо у току.

Упис по службеној дужности не односи се само на нотаре. За њих ова обавеза почиње 1. јула, а следећи на списку су јавни извршитељи. Они ће морати да достављају своје одлуке које су извршне од 1. новембра ове године. За судове ће ова обавеза почети да важи од почетка 2020. године. Када је у питању подношење захтева, грађани више неће моћи да их подносе у папирној форми након 31. децембра 2020.

ЧЕКА СЕ ТАРИФА

Надлежни су најавили да нова процедура за грађане неће бити скупља, али тарифа јавних бележника још није позната. Грађани тренутно, када сами подносе захтев за упис објекта, Републичком геодетском заводу плаћају 310 динара таксу за захтев и 5.500 динара таксу за упис.

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости, С. Булатовић