Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек рекао је данас да ће сваки регион имати магнетну резонанцу, као и да ће сва породилишта у Србији бити реконструисана, а у случају да реконструкција није могућа, биће изграђена нова.
Ђерлек је најавио и да ће од 8. септембра бити организовани нови превентивни прегледи.
Државни секретар рекао је да улагање у кадар, опрему, инфраструктуру, били су и остали приоритети Министарства здравља.
Он је за РТС истакао да је у овом тренутку у току реконструкција и изградња многих здравствених објеката у Србији, од домова здравља, болница, клиничких центара и да је у претходним годинама у здравство Србије, уложено никад више новца, и набављено никада више апарата – од мамографа, рендгена, ултразвукова, магнетних резонанци.
„Ја сам већ 30 година у здравству и заиста оно што сам пратио у последњих 50 година се није улагало од времена Јосипа Броза као што се сад улаже. Ако кренемо од инфраструктурних пројеката, четири клиничка центра, овај у Нишу је већ завршен, у Београду и Новом Саду иде то планираном динамиком. Оно што је било проблем са Крагујевцем већ је решено, очекује се тендер за клинички центар Крагујевац и почетак радова негде на пролеће 2025. То су велике капиталне инвестиције које вреде више од 400 милиона евра“, наводи Ђерлек.
Он је истакао да је изградња Тиршове 2, вишедеценијски сан не само здравствених радника који раде у тој установи, него и родитеља, не само Београђана, него и родитеља из целе Србије.
„Ту ће се уложити 118 милиона евра, најбоља дијагностика са 200 кревета за малишане, 100 кревета за пратиље и родитеље“, рекао је Ђерлек.
Ђерлек је нагласио да се поред објеката у Београду, гради и неколико општих болница, здравствених центара широм Србије – у Новом Пазару, Прокупљу, Лесковцу, Врању, Сурдулици, Кикинди.
Ђерлек се осврнуо и на то да ће сваки регион имати магнетну резонанцу.
„У последњих шест месеци су набављене око 22 магнетне резонанце, значи сваки регион ће имати магнетну резонанцу. То је некад било незамисливо, 55 скенера, 135 дигиталних рендген апарата, 27 мамографа, 50 ултразвучних апарата, 320 санитетских возила која су изузетно битна за функционисање здравственог система“, додаје он.
Сва породилишта у Србији биће реконструисана, истакао је Ђерлек, а у случају да реконструкција није могућа, биће изграђена нова.
„Желимо нашим, сестрама, суграђанкама да обезбедимо најбоље услове, пратећи све оно што се дешава у региону, у Европи, и свих 57- 59 породилишта за две године ће бити комплетно реновирана или изграђена, све зависи од стања у каквом се налазе“, навео је Ђерлек.
Нагласио је да превентивни прегледи, дају резултате, те да је за неколико недеља прегледано 115.000 пацијента, а да је осам одсто имало обољења која су откривена на време.
„Много је битна та рана дијагноза. Ми смо у тих 115.000 прегледа, осам одсто људи су први пут сазнали да имају хроничну болест, који су први пут сазнали да имају малигнитет. Ти људи су већ сада у много бољем стању. Ови су са малигнитетом оперисани, спасили смо много живота. Само један живот спасити, нема вредност, а камоли што смо спасили осам одсто пацијената“, додаје Ђерлек.
ТопПрес/ Извор: Танјуг