Бисфенол А често се налази у лименкама, пластичним флашама и другим паковањима који долазе у додир с храном. Истраживања показују да БПА може да исцури из паковања и доспе у храну.

Сумња се да хемикалија ремети равнотежу хормона, слаби имунолошки систем и има негативне ефекте на плодност.

Због тога је ЕУ у 2024. одлучила да забрани БПА у паковањима хране. Забрана не утиче директно на саме лименке, већ на коришћење БПА, који се користи као пластификатор у многим паковањима, преноси Феникс магазин.

Шта се тачно мења?

Од краја 2024. амбалажа за храну која садржи БПА више неће смети да се продаје у ЕУ. То се између осталог односи на лименке, флаше за пиће и пластичне посуде. Произвођачи имају прелазно раздобље од 18 до 36 месеци за развој и продају алтернатива без БПА. То се пре свега односи на унутрашње облоге лименки и пластичних флаша, које претходно садрже БПА.

Међутим, то не значи општу забрану доза. Већ постоје бројне алтернативе без БПА које су још увек допуштене и требало би да се користе чешће, а већ се користе данас. Сигурни материјали укључују полиетилен високе и ниске густине (ХДПЕ, ЛДПЕ) и полипропилен (ПП).

Зашто је БПА забрањен?

БПА је годинама класификован као здравствени ризик. Познато је да може да исцури из материјала и доспе у храну. Студије показују да БПА може негативно да утиче на равнотежу људских хормона. Такође се повезује с ослабљеним имунолошким системом и смањеном плодношћу.

Критичари, попут потрошачке организације Foodwatch, поздрављају забрану, али истичу да она не иде довољно далеко. Они траже да се други бисфеноли, који имају слична хемијска својства као БПА, такође забране у амбалажи хране.

Шта то значи за потрошаче?

За потрошаче, забрана БПА значи да ће се амбалажа многе хране и пића променити у надолазећим годинама. Уобичајени избор лименки и пластичних флаша постепено се претвара у производе без БПА. Доступност производа може бити ограничена током прелазног раздобља док се на тржишту не успоставе одговарајуће алтернативе.

Укратко, до такозване „забране лименки“ неће доћи. Не постоји општа забрана лименки, већ забрана лименки, односно амбалаже која садржи загађивач БПА. Циљ је заштитити здравље потрошача и осигурати да се у будућности користе алтернативе без БПА.

ТопПрес/ Извор: Б92

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

CAPTCHA