Топола – За двадесето Међународно оцењивање вина које је почетком октобра одржано у Тополи стигло је 38 узорака. Комисију су чинили двојица професора Слободан Јовић и Александар Петровић. Према речима професора Александра вина која стижу на ово оцењивање су изузетног квалитета упркос бројним изазовима са којима се виноградари сусрећу током сезоне.
„Шумадију карактеришу ‘школована’ вина, доста је напредовала, има најсавременије технологије прераде и приступ. Сведоци смо глобалног отопљавања и климатских промена тако да смо ове године имали историјски рану бербу. Са белим сортама се почело почетком августа, бобица је брзо накупила шећер али и пад киселина, требало је доста бистрила да би се вино стабилизовало. Велики проблеми су били, приноси доста мањи, али грожђе здраво, берба се завршила у време кад је требала да почне. Са црним сортама такође проблеми, нарочито мерло, шећер је прелазио 30 одсто“, рекао је за ТопПрес професор Александар Петровић.
Приликом оцењивања вина мора се испоштовати низ критеријума а поентирање се врши по букс бауну.
„Дајемо до 20 поена за боју, два за бистрину, два за мирис, четири за укус. Углавном узорак сакупи 12 поена, 20 се ретко дешава, а све што пређе 18 улази у злато. Боја вина указује да ли је вино анемично, а манцерација – бистрина указује на микробиолошке процесе. Оцењује се мирисност сорте, да је јасна, препознатљива чистоћа, интензитет, проба на укус, сласт, разливање по регијама језика, да ли има горчине. Битно је да мирис и укус вина буду чисти да нема страних примеса, сортност гледамо и равнотежу на укусу између алкохола и сласти, код вина повећан алкохол даје сласт „, закључује Петровић.
ТопПрес