Православни хришћани који посте велики Васкршњи пост улазе у шесту недељу која се назива Цветном недељом или седмицом. Цветна недеља добила је назив по празнику Цвети, којим се завршава шеста недеља Ускршњег поста
Према предању, када је Исус ушао у Јерусалим, верници су пред њега бацали палмнине гане и најлчепше цвеће, па је зато ова недеља Цветна. Она означава период када се природа буди, све почиње да буја и цвета.

У Цветној недељи падају празници Лазарева субота и Цвети.

Лазарева субота

У суботу у Цветној недељи славимо лазареву суботу, као успомену на Лазара кога је Исус васкрсао итз мртвих.

Слави се као победа живота над смрћу, а као симбол тога држи се Врбица, то јест носе се у процесији озеленеле гранчице врбе у цркву на освећење, а сутрадан се деле верницима у цркви.

Тада се у цркву носе врбове гранчице које се освештају, а затим се сутрадан, на празник Цвети, деле верницима како би исплели венчиће.

Цвети

Црква прославља Цвети у знак сећања на улазак Христов у Јерусалим, када су Христа јашућег на магарцу дочекивали с великом радошћу, бацајући испред њега палмове гранчице, као и цвеће, по чему је овај празник и добио назив Цвети.

Читава недеља пред овај празник има назив Цветна недеља, што значи да је у тој недељи значајну улогу имало цвеће, раст биљака, то јест бујање читаве природе.

Обичаји

Ове недеље крече се воћке, насађују квочке, али ништа што цвета не треба сејати, јер ће у том случају сав цвет сметнути и неће бити плода.

Током Цветне седмице, а нарочито у недељу, на празник Цвети, постоји обичај да се од цвећа и врбових гранчица плету венчићи које стављамо на главе или чувамо у дому како би смо привукли напредак и здравље.

Обичај налаже да сви ове седмице „завире у своје срце“, да се покају и припреме за велики празник који предстоји, јер само они „чистог срца“ могу да схвате суштину Христовог васкрснућа. Ова седмица треба да буде припрема за следећу Страсну седмицу, када посте чак и они који нису толико ревносни верници, зарад свог и здравља своје породице.

ТопПрес/ Извор: Информер.рс