Стручњаци указују на то да је простор Шумадије сеизмички тренутно веома активан и да се у наредном периоду могу очекивати још јачи удари Србију ће тек погодити јак земљотрес на простору Шумадије, упозоравају сеизмолози!
Томе у прилог иду и честа и јака сеизмичка очитавања мањих потреса који су протеклих дана у кратком року погодили ово подручје. Стручњаци указују на то да је тај простор жив и да се у наредном периоду могу очекивати још јачи удари.

Да је ситуација постала алармантна, било је јасно у уторак увече, када је регистрован земљотрес снаге 3,9 степени Рихтерове скале, а јуче ујутро забележен је слабији потрес од два степена по Рихтеру. У међувремену, јуче око девет сати детектовано је још једно подрхтавање, овога пута у околини Тополе. Тај земљотрес био је 1,7 степени Рихтерове скале, док је у суботу на подручју Младеновца регистрован потрес снаге 3,9 степени Рихтерове скале и истог тог дана раније јачине 2,6.Сеизмолог Славица Радовановић каже да би могао да се догоди још земљотрес сличне јачине као онај који је потресао Крагујевац и да може доћи до јаког удара!

– Земљотрес код Крагујевца је врло проблематичан. Тамо је последњи земљотрес био 1949. године солидне јачине, било је и штете. Тај расед заправо повезује Свилајнац и део Велике Мораве. Видећемо шта ће бити. Сада тај простор мора посебно да се прати. Све то указује на то где је место и где се спрема тај велики земљотрес – објашњава Радовановићева.

Приправност

Она додаје да је активност подигнута на виши ниво, те да се тек очекује главни земљотрес и да стање у Крагујевцу мора посебно да се прати.

– Сада ћемо видети где ће то ближе да се догоди. Ово сада само све то потенцира. Два земљотреса у два дана. То, ипак, сведочи о некој активацији читавог простора Шумадије, да је активност подигнута на виши ниво. Може се десити још један овакав сличан земљотрес, као онај јуче од 3,9, па онда затишје, а затим главни земљотрес. То је један од сценарија који може да се догоди. Пратићемо – поручује сеизмолог Славица Радовановић.Ана Младеновић са Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду упозорава да не би требало да занемаримо земљотресе који су се догодили, поготово оне чија је магнитуда била виша од 3,7 степени Рихтера.

– На подручју Централне Србије статистички једном у десет година деси се земљотрес јачине пет или нешто више степени по Рихтеру, а последњи такав био је 2010. у Краљеву. Ми не знамо да ли ће се догодити јачи потрес, када и где, али с обзиром на то да је прошло више од 10 година од земљотреса у Краљеву, очекујемо да се у блиској будућности деси такав земљотрес још негде у Србији – каже Димитријевић.

Грађани у страху

Црна слутња стручњака да Србију чека трусан период обистињује се, али још увек није дошао велики и јак земљотрес, од ког сада сви стрепе.

Грађани у Крагујевцу кажу да их је јак потрес јуче ујутро узнемирио и да је био кратак али снажан. Срећом, није причињена значајнија материјална штета.Пре самог потреса чула се сабласна тутњава из земље, а онда се проломио прасак и све се затресло. На вишим спратовима су се тресли ормари и падале су ствари са полица. У први мах многи су веровали да је дошло до експлозије, јер је звук личио на детонацију. Уплашени и у страху да ће након првог уследити нови потрес, многи су ноћ провели ван својих кућа – препричавају становници Крагујевца.

Да ситуација са земљотресима није нимало наивна, упозорио је и Горан Родић из Грађевинске дирекције Србије. Он каже да треба да се обави опширна инспекција како би се проверили објекти, посебно мостови, јер је питање како се одржавају.

– Нови објекти су отпорни на девет степени интензитета, односно, шест степени Рихтерове скале. После земљотреса у Краљеву донети су прописи за изградњу зграда и нови објекти су рађени и отпорни су на девет степени интензитета (односно шест степени Рихтерове скале). Проблем дивља градња, а посебно она у Београду и питање је да ли су грађени по прописима. Не дај Боже да се деси неки јачи земљотрес, питање је шта би било. То је највећа опасност – каже Родић.

Три златна правила

Вођа специјалног тима за спасавање из рушевина Сектора за ванредне ситуације Давор Видовић саветује грађане да када се деси први земљотрес, ту је и серија следећих, тако да треба сачекати смиривање тла, па тек онда напустити простор где се налазимо.

– У случају да се затекнете у затвореном простору, треба за почетак стати уз довратке врата, јер су то најбезбеднија места у стану, као и простор поред носећих зидова. Масивни комади намештаја исто вас тако могу заштитити од земљотреса. Обавезно треба водити рачуна о деловима стакла који могу летети ка вама у случају ломљења – упозорава он.Он истиче да је посебно важно пазити на висеће делове ормара који могу да спадну и могу нас повредити:

– Уколико смо напољу, треба се склонити од стубова расвете, као и дрвећа, јер може постојати могућност да падну. Исто тако, треба се склонити од објеката у вашој близини који се могу срушити.

Истог дана пре 11 година тресло се Краљево

Тачно 11 година пре овог удара у Крагујевцу, 3. новембра 2010. године, у 1.56, Краљево и околину погодио је снажан земљотрес. Главни удар јачине 5,4-5,8 степени по Рихтеру трајао је 37 секунди. Страдало је двоје наших суграђана, муж и жена Наталија и Синиша Сташић. Педесетак особа лакше је повређено. Уништено је много стамбених и привредних објекта.

Земљотрес у Краљеву који се догодио 2010. године био је један од најразорнијих потреса у Србији у последњих неколико деценија. Материјална штета процењена је на две и по милијарде динара, и то само на индивидуалним стамбеним објектима. Теже или лакше оштећено је око 16.000 кућа, 8.500 станова, 33 школе и неколико стотина привредних објеката. Последице земљотреса осетило је око 80.000 Краљевчана.

ТопПрес/ Извор: Информер