Пољопривредници у Србији купили су у последње четири године 21.000 нових трактора, захваљујући субвенцијама Министарства пољопривреде, које су износиле 50 до 65 одсто вредности трактора, каже извршни директор компаније KIITE у Новом Саду, једне од највећих увозника пољопривредне механизације, Ђорђе Мишковић.
Истиче да је Србија од извозника постала велики увозник механизације и опреме за аграр, преноси портал Makroekonomija.org.
Како каже Мишковић, увезе се око 2.000 нових трактора и око 60 нових житних комбајна.
Вредност тржишта пољопривредне механизације последњих година премашује 100 милиона евра годишње, а поред нове механизације у земљу је за последњих годину дана стигло и око 13.000 половних трактора.
Како је наведено, у Србији има око 450.000 трактора и око 25.000 комбајна, али је добар део те механизације старији и од својих власника.
Надлежне институције треба да размишљају о обнављању и оживљавању производње пољопривредних машина, посебно када су у питању лаки трактори, због великог броја малих пољопривредника.
У аграру Србије и даље су доминантни пољопривредници са малим поседима, цак 78 одсто, а њихова механизација је углавном амортизована и то скоро 90 процената.
У Србији данас постоји 19 милиона парцела и 565.000 пољопривредних газдинстава.
Међутим, чак 217.623 њих су власници поседа величине до два хектара.
То показује да су парцеле уситњене, па их тако има чак 19 милиона.
Мишковић каже да це попис пољопривреде у 2022. години дати реалну слику о стању пољопривредне механизације.
Према подацима Републичког завода за статистику у Србији постоји око 5,1 милиона хектара пољопривредног земљишта. Од тога је 4,1 милиона хектара обрадиво, док се користи 3.476.000 хектара.
У току је и жетва пшенице на око 630.000 хектара.
Очекује се укупно, према прогнози РЗС, род од око 3,184 милиона тона, што је довољно за домаће потребе које са исхраном, робним резервама и семенском пшеницом износе око 1,55 милиона тона годишње.
Највеће површине или око 955.000 хектара ове године заузео је кукуруз.
У рекордним годинама било је око осам милиона тона рода, у 2021. због суше око шест милиона тона „жутог злата“.
У 2021. године извезено је аграрних производа у вредности 4,9 милијарди долара, а највећи приход је од извоза кукуруза и то је донело приход од 557 милиона евра, а ове године се очекује род од око седам милиона тона.
После подмирења домаћих потреба које су око четири милиона тона, остало ће моћи да се извезе.
Међутим, аналитичари указују да се од кукуруза у преради може добити око 10.000 различитих производа.
Зато се предлаже да се он претвори у производе виших фаза прераде, па да се после извози, а не да се само продаје као сировина за храну, наводи портал Макроекономија.орг .
ТопПрес/ Извор: Танјуг