Тимови пројекта “Реформа локалних јавних финансија у Србији ИИ” (РЕЛОФ2) и Програма за развој одрживог тржишта биоенергије у Србији (ГИЗ ДКТИ) развили су Модел финансијске подршке домаћинствима у процесу енергетске транзиције.
Реч је о јединственом начину локалног суфинансирања енергетске ефикасности, саопштила је Влада Швајцарске која је подржала пројекат.
Пројекат је намењен локалним самоуправама које желе да унапреде локалне јавне финансије, енергетску стабилност, екологију и остваре друштвену корист.
Модел финансијске подршке домаћинствима у процесу енергетске транзиције биће пилотиран у три локалне самоуправе у оквиру другог циклуса РЕЛОФ2 пројекта.
Модел представља јединствен начин суфинансирања свих врста инвестиција у енергетску ефикасност домова, а у сарадњи са привредним субјектима као партнерима.
Локална самоуправа припрема сву потребну документацију за имплементацију модела, формира комисију и путем јавног конкурса бира привредне субјекте који ће бити укључени у имплементацију механизма подршке, као и грађане који ће бити крајњи корисници субвенција за унапређење енергетске ефикасности својих домова.
Грађани реализују своје инвестиције са одабраним привредним субјектима и исплаћују им износ умањен за бесповратна средства. Локална самоуправа, на основу захтева привредног субјекта, врши проверу реализоване инвестиције и уплаћују привредном субјекту предвиђени износ субвенција за предметну инвестицију.
Тај модел омогућава локалним самоуправама да заједно са привредом и грађанима смање загађење и повећају енергетску ефикасност.
Такође, модел омогућава и остваривање захтева домаћег законодавства и европских стандарда по питању јавних финансија, потрошње енергије и заштите животне средине.
Предуслов да локалне самоуправе користе овај модел је да имају усвојена планска документа јавних политика у области енергетске ефикасности и обезбеђена средства у буџету.
Модел је флексибилан и оставља локалним самоуправама да у складу са својим циљевима утврђују критеријуме и услове подршке.
Локалне самоуправе ће имати пуну подршку Пројекта у процесу имплементације, што подразумева стручну подршку у припреми смерница и конкурсне документације за јавни конкурс, менторинг током читавог процеса имплементације и развој система за мониторинг остварених ефеката.
Свим осталим локалним самоуправама модел ће бити доступан уколико желе да га самостално имплементирају.
Како је наведено, у Србији тренутно има око 2,4 милиона домаћинстава, са просечно нешто мање од три члана.
Просечно домаћинство је у 2018. години трошило 12 одсто укупне личне потрошње на електричну енергију и грејање.
ТопПрес/ Извор: Танјуг
Коментари су затворене