Трећина затвореника у затворима у Србији су правоснажно осуђени због кривичних дела у вези са дрогом или диловањем дроге. Најчешће је реч о имовинским кривичним делима, односно о крађама и разбојништвима која у највећем броју почине малолетници, рекла је др Ивана Стевановић, директорка Института за криминолошка и социолошка истраживања гостујући у „Уранку К1 телевизије.

„Званична статистика показује да број почињених кривичних дела од стране особа старости до 18 година стагнира, али забрињава то што имамо пораст употребе недозвољених супстанци у групи од 19 до 30 година. Проблем је у томе што физиолошку зрелост често не прати и емоционална, те се посеже за психоактивним супстанцама“. истиче директорка Института.

Стевановићева је истакла да је због тога важно да се овом проблему приступи мултидисциплинарно, јер ово није само правни, већ превасходно социолошки и психолошки проблем друштва. Она је казала и да је држава пооштрила казнену политику и да се данас због једног џоинта моžе завршити у затвору.

„Питање је, међутим, да ли би због дроге требало да се иде у затвор или у болницу. У затворима мора постојати програм подршке зависницима и охрабрује што ће један такав програм ускоро почети да се примењује у КПЗ Сремска Митровица“, најавила је др Стевановић и додала да је велики проблем је и то што законом није уређено питање поседовања наркотика за личну употребу, односно, не постоји јединствен став те судови сами процењују шта је то мала, а шта велика количина наркотика.

Очекивати да дрога нестане са улица је нереално, казала је за К1 Стевановићева, јер ова криминална активност доноси велике количине новца.

“ Када је реч о сарадњи земаља на Западном Балкану, у случају диловања дроге она је најбоља могућа. Због тога се проблем диловања дроге не може решавати у оквиру једне земље, већ само сарадњом међу државама, пре свега сарадњом на нивоу полиција“, рекла је директорка Института за криминолошка и социолошка истраживања.

Младе особе које злоупотребљавају психоактивне супстанце најчешће се за помоћ обраћају вршњацима, те је кључно да полиција и образовни систем посвете нарочиту пажњу едукацији деце већ од четвртог разреда основне школе.

ТопПрес/  Извор: Танјуг