Под засадима јагодастог воћа у Србији је готово 40.000 хектара, засади су готово удвостручени у односу на пре 10 година, а побољшава се квалитет и квантитет производње, изјавио је на отварању форума о овој врсти воћарске производње државни секретар у Министарству пољопривреде Велимир Станојевић.

„Током 2020. извезено је јагодастог воћа за 318 милиона евра, а само малине у вредности од 260 милиона и она чини 40 одсто укупног извоза воћа из Србије. За првих девет месеци ове године извоз јагодастог воћа је 30 одсто виши у односу на исти период прошле године“, рекао је Станојевић на почетку „Berry business форума“ који се под покровитељством Министарства, УСАИД-а и Амбасаде Холандије одржава на Београдском сајму.

Станојевић је додао да поред стандардног воћа, попут малине и купине, у претходних неколико година је дошло до експанзије засада боровнице, под којом је сада 3.000 хектара.

„За подстицаје подизања засада Министарство је прошле године дало 200 милиона динара, што је било довољно за 150 хектара нових засада“, истакао је Станојевић.

Напоменуо је да на светском тржишту расте потражња за јагодастим воћем и оценио како Србија мора да ради на повећању конкурентности, на брендирању, увођењу савремених технологија гајења воћа и увођењу механизоване бербе тамо где је то потребно.

„Морамо да наступамо под брендом Србија, да нудимо производе са заштићеним географским пореклом, попут Ариљске малине. Држава ће својим подстицајима помагати произвођачима да подижу засаде цертификованим садним материјалом, али и јачање и проширење складишних капацитета“, најавио је Станојевић.

Додао је да произвођачи за те потребе могу користити средства из националног буџета, из програма ИПАРД кроз мере 1 и 3, а од ове године и кроз програм за конкурентну пољопривреду Светске банке.

Директорка мисије УСАИД-а у Србији Сузан ГФриц подсетила је да та организација Владе САД-а подржава производњу воћа и поврћа у Србији како би постала што конкурентнија.

„Сарађујемо са произвођачима и прерађивачима да повећају извоз и зараду. Овде ћемо разговарати са произвођачима бобичастог воћа да чују о новим технологијама и трендовима, новим могућностима за инвестирање. Овај пројекат се уклапа у једна од циљева рада УСАИД-а у Србији, а то је стварање нових радних места и што бржег економског развоја, нарочито у сеоским подручјима“, истакла је Фрицова.

Амбасадор Холандије Јост Реинтјес изјавио је како његова влада сматра да Србија има велики потенцијал у пољопривреди, нарочито у производњи бобичастог воћа, које је врло високог квалитета и може се наћи и у холандским продавницама.

„Холандија као врло развијена пољопривредна земља, други извозник у свету иза САД-а, може да понуди помоћ. Зато су ту наши институти, универзитети, Влада и сто је најважније компаније“, рекао је амбасадор Реинтјес.

Форуму, осим страних и домаћих стручњака присуствује 120 произвођача јагодастог воћа из читаве Србије.

На неколико панела који ће бити одржани биће речи о квалитету садног материјала у Србији и холандским искуствима, финансирању пољопривредне производње у нашој земљи, као и о утицају климатских промена на ову врсту воћарске производње.

ТопПрес/ Извор: Танјуг