После разговора са премијерком Аном Брнабић, синдикалци и представници радника крагујевачког Фијата рекли су данас да ће наредних 10 дана бити посвећено тражењу решења и да одустају од протеста планираног за сутра.
Састанак у Влади Србије коме су присуствовале и министарка за рад Дарија Кисић и министарка привреде Анђелка Атанасковић као и представници Министарства финансија, те градоначелник Крагујевца трајао је дуже од два сата а синдикалци кажу да је договорено да се што пре нађе заједничко решење.
Председник Самосталног синдиката Фијата Саша Ђорђевић у изјави после састанка оценио је разговор са премијерком и министаркама као конструктиван.
„У овом моменту договорено је да се пронађе што пре решење за запослене у Стелантису и кооперантским фирмама који су на списковима“, рекао је он.
Додао је да ће се у наредних неколико дана Влада Србије укључити са своје стране у решавања проблема.
„У наредних неколико дана имаћемо поновне сусрете и нове предлоге у оквиру решавања овог проблема“, рекао је он.
Председник синдиката Фијат пластике Зоран Миљковић тврди да је у једном тренутку све могло да се отргне контроли током састанка, али није.
„Директно смо договорили са премијерком и са министаркама да се замрзава до 10. јуна уцењивачки социјални програм који је Стелантис понудио радницима. Ми ћемо у 48 сати као синдикати и представници радника предати наш предлог решење Влади Србије“, рекао је он.
Додао је да затим у наредних пар дана треба очекивати нове разговоре и договор.
„Јединствен став синдиката и радника је да ниједан радник не може да добије отказ без своје добре воље, односно социјални програм може само да буде на добровољној бази. Све мимо тога, води нас у протесте и на улицу“, рекао је он.
Како је навео, синдикално радничка делегације је дала реч премијерки да неће у протесте до коначног решења у наредних 10 дана са Владом Србије.
„Чекамо за десетак дана коначно решење са државом, али не смеју бити откази“, рекао је он.
Представник радника Ђорђе Милојевић истакао је да треба да се синдикати и радници, руководство и држава договоре око висине отпремнине.
„Не слажемо се са овом понудом руководства од 4.000 евра по раднику за 10 година рада у Фијату. Тражимо веће отпремнине, и да ми који хоћемо можемо да останемо да радимо“, рекао је он.
Додао је да то мора бити предмет договора с руководством фабрике и државом.
„Идемо у преговоре, надамо се најбољем, наредни састанак је у Крагујевцу“, рекао је он.
Чланови радничко-синдикалне делегације истакли су да су и даље јединствени у захтеву да примају 65 посто плате, те да тако остане до обуке за нови модел и почетка његове производње, који је најављен за средину 2024. године.
Додали су да не желе да иду у међувремену у друге фабрике у којима нема електротурбина.
Синдикати и радници су најавили да ће у року од 48 сати јединствен заједнички став са решењима званично проследити председници Владе Србије, те онда очекује и коначне преговоре.
Ђорђевић је рекао и да је на састанку спомињана опција да у Крагујевац буде доведен нови произвођач аутомобила, али детаље није изнео.
ТопПрес/ Извор: Танјуг