Упркос ситуацији са пандемијом у првих седам месеци 2021. тржиште рада у Србији доживело је праву експанзију и у том периоду дошло је до повећане потражње за додатним кадровима за 56 одсто у односу на 2020, а у односу на 2019. за 30 одсто, објавио је Инфостуд.
У првој половини године, према подацима сајта за запошљавање Послови Инфостуд објављено је 36.573 огласа за посао, што је за 13.000 више могућности него што је било претходне године.
Највише огласа је било у областима: Трговина/Продаја, ИТ, Машинство, Електротехника, Администрација, али и областима попут Магацин, Угоститељство, Припрема хране и Грађевина.
На листи позиција на које је било најлакше доћи до запослења нашли су се продавци, возачи, комерцијалисти, телефонски оператери и административни радници, а средња стручна спрема била је тражена у чак 60 одсто огласа за посао.
Са друге стране за оне који имају завршену вишу школу, факултет или мастер било је намењено скоро 40 одсто огласа.
У првих седам месеци 2021. године укупан број људи који је био у потрази за првим или новим запослењем путем овог сајта достигао је бројку од 173.342 кандидата, што је повећање за 12 одсто у односу на претходну годину.
Када се генерално посматра потрага за послом, уочава се пораст и пад у потражњи у одређеним периодима године.
Конкретно, у последњих неколико година бележи се повећана потражња и број конкурисања на сајту Послови Инфостуд у периодима пролећа и јесени, док се са друге стране види пад у летњим и зимским месецима.
Поређења ради, пад у летњој и зимској сезони иде до 25 одсто у односу на пролећне и јесење месеце.
Овај податак није зачуђујући узимајући у обзир чињеницу да су у питању сезоне годишњих одмора, када је велики број људи одсутан, а потражња за послом се одлаже након повратка са одмора.
Када су у питању занатска занимања, дефицит је из године у годину све већи, па је на тржишту и даље већа понуда него што је потражња за радним местима као што су кувар, конобар, фризер, аутомеханичар, возач, магационер, бравар и столар.
Послове и даље у највећој мери траже људи са више од 10 година радног стажа, за њима следе они који имају од пет до 10 година радног искуства, а у најмањој мери то чине они без или до годину дана радног стажа.
ТопПрес/ Извор: Танјуг