foto-profimediafoto-profimedia

У Крагујевцу је у првој половини ове године сопствени посао започело 72 млађих од 30 година са евиденције Националне службе за запошљавање. Они су најчешће регистровали обављање занатских и интелектуалних услуга.

Представник филијале Националне службе за запошљавање у Крагујевцу Јелена Зорнић изјавила је агенцији Бета да је њих 45 користило средства из програма ИПА 2013 која су намењена само за млађе од 30 година који су пријављени као технолошки вишак. Остали су користили средства за самозапошљавање у оквиру активних мера Националне службе за запошљавање.

У оба програма су исти услови, а то значи да се за самозапошљавање одобрава по 180.000 динара, затим за особе које су технолошки вишак 200.000, а за особе са инвалидитетом 220.000 динара.

„Од 2016. је приметно веће интересовање младих до 30 година који имају факултетску диплому за покретање сопственог посла уз подстицаје. Дипломирани економисти најчешће отварају књиговодствене агенције, агенције за маркетинг, консалтинг, а дипломирани правници отварају адвокатске канцеларије, а стоматолози ординације“, рекла је агенцији Бета Јелена Зорнић.

Остали корисници подстицаја углавном су се регистровали за израду wеб сајтова, услужне делатности – козметичко-фризерске салоне, радње за кројење и шивење, аутосервисе, за водоинсталатерске услуге и грађевинске радове.

Према речима Зорнићеве, ове године је повећано интересовање млађих од 30 година за обављење стручне праксе код послодавца. Тај програм је у првих шест месеци користило 192 млађих од 30 година што је 79 одсто укупног броја незапослених који се определио за ту меру.

Користећи субвенције НСЗ послодавцима у првих шест месеци ове године запослило се 15 млађих од 30 година или 20 одсто запослених у оквиру тог програма.

На евиденцији филијале НСЗ у Крагујевцу је укупно 18.512 незапослених, а млађих од 30 година је 3.599 или 19,5 одсто.

ТопПрес/ Извор: Б92/Бета