Србија је у среду званично постала чланица Глобалног савета за одрживи туризам (Global Sustainable Tourism Council), а приступ чланству овој иницијативи је на годишњој глобалној конференцији тог савета која се одржава у Анталији, потписала Дуња Ђенић, помоћница министра за туризам.

Потписивање овог споразума о чланству, омогућиће Србији да добије подршку за прилагођавање глобалним стандардима одрживости у туризму, у складу са потребама наше земље, као и да се промовише као земља одрживог, домаћинског туризма широм света, наводи се у саопштењу Програма Уједињених нација за развој (УНДП).

На панелу о одрживом туризму на Западном Балкану на конференцији у Турској, промовисано је опредељење Србије да испрати најновије глобалне трендове у туризму и промовише се као дестинација добрих домаћина, домаћинског привређивања које је у основи одрживог туризма.

„Србија има бројне мере и субвенције за сектор туризма, као и ваучере за становништво који промовишу локални туризам и кроз њега равномерни одрживи развој земље. Нагласак се ставља на комуникацију са привредом, која ће бити окосница будуће Стратегије за развој туризма Србије“, изјавила је Ђенић.

Приступ чланству омогућиће Србији да успостави националне стандарде одрживог туризма, што би пружаоцима туристичких услуга у нашој земљи омогућило да понесу званичну ознаку одрживости и тиме одговоре на захтеве модерних посетилаца из целог света.

Одрживи, односно домаћински туризам, подразумева развој туристичких дестинација на начин који доприноси заштити животне средине, економском напретку малих и средњих предузећа у туристичким дестинацијама, као и промовисању њихове аутентичне културе и традиције.

Како се наводи, с обзиром на повећање свести глобалне јавности о важности очувања природног и културног наслеђа дестинација, одрживи туризам последњих година све више добија на значају, посебно међу туристима који припадају млађим генерацијама.

Према најновијим истраживањима платформе боокинг.цом, преко три четвртине туриста жели искуство одрживог туризма и у складу са тим планирају своја путовања у наредних 12 месеци.

ТопПрес/ Извор: Танјуг