Горњи Милановац – Горњи Милановац би могао да добије атракцију намењену најмлађима, сходно урбанистичком пројекту који је био на јавном увиду пред крај јануара. Наиме, разматра се градња Српско-викиншког авантура парка за децу, непосредно уз Кућу српско-норвешког пријатељства (ресторан Норвешка кућа).
Планира се опремање садржајима за рекреацију и игру деце: „зип лине“, висећи мостови, пењалице и остали садржаји за активни боравак деце. Пројектоване су дрвене кућа за игру у српском и викиншком стилу, дрвени мостови, норвешке барке, полигон са справама и мрежом, терен за мини пич, који би током зимског периода био клизалиште.
Део под шумом у северном, северо-источном и источном делу комплекса, планира се за уређење, опремање и обележавање стаза и осветљење, као и пројектовање дрвених столова и клупа за седење са надстрешницом.
У источном делу у близини Ресторана српско-норвешког пријатељства планира се игралиште са меком подлогом за децу.
У северном делу комплекса у близини јавног паркинга, коришћењем конфигурације терена планира се водена површина – вештачко језеро са представом аждаје и фонтана.
У плану је и градња билетарнице и сувенирнице.
Први објекат је намењен за продају карата и сувенира и поред те две основне намене садржи оставу и wц за запослене. Објекат има пешачки пролаз за посетиоце и кориснике авантура парка и дели објекат на две целине. Улаз кроз објекат у комплекс је предвиђен са паркинга са приступне саобраћајнице – Улице Николе Милићевића Луњевице. Објекат има два улаза, један је намењен за кориснике услуга, док је други намењен за улаз за запослене.
Други објекат – билтераница налази се на другом делу парцеле и до ње се приступа преко паркинга са приступне саобраћајнице, Улице Петра Кочића. Објекат има два улаза, један је намењен за посетиоце и кориснике авантура парка, док је други намењен за улаз за запослене. Поред основне намене објекат садржи оставу и wц за запослене.
Цео комплекс треба да има мотиве повезане са српском и норвешком културом и митологијом у виду фигура, дрвених кућица и барки.
План је да се цео комплекс огради дрвеном оградом са „викиншком“ капијом и осматрачницом, а паркинг прилагоди планираној намени и потребним капацитетима.
Комплексу ресторана Српско-норвешког пријатељства приступа се преко Улице Николе Милићевића Луњевице са севрозападне стране и преко Улице Петра Кочића са јужне стране. У јавној зони комплекса изграђени су паркинг простор за посетиоце – до 20 паркинг места и паркинг за запослене на делу парцеле у близини објекта где је економски улаз.
У зони северозападног улаза у парк планира се проширење постојећег паркинга на укупно 9ПМ за аутомобиле и 6ПМ за аутобусе. У зони јужног улаза такође се планира проширење постојећег паркинга на укупно 10ПМ за аутомобиле.
Уз улицу Петра Кочића планира се реконструкција постојећег паркинга са изградњом тротоара -13ПМ за аутомобиле.
Осим у зонама улаза и паркинга у осталом делу парка дозвољен је само пешачки саобраћај. Постојеће пешачке стазе се задржавају као и тротоари око објеката уз потребну реконструкцију. Планира се изградња нових пешачких стаза које треба да повежу постојеће и планиране објекте и планирне садржаје унутар парка.
Инвеститор је Општина Горњи Милановац, а обрађивач урбанистичког пројекта Инфоплан доо Аранђеловац.
ТопПрес/ ГЗС, еКапија