Савет Агенције за енергетику на данашњој седници дао је сагласност на одлуку да цена електричне енергије за домаћинства и мале купце за гарантовано снабдевање буде увећана за шест и по одсто. Одлука је донета на захтев Јавног предузећа Електропривреда Србије Београд, саопштио је Савет.

„Просечна цена електричне енергије за купце који имају право на гарантовано снабдевање по регулисаним ценама – домаћинства и мали купци – износи без пореза и такси 8,144 динара за киловат час и просечно је већа од садашње просечне цене за шест и по одсто“, наведено је у саопштењу.

Нова цена за гарантовано снабдевање примењиваће се од 1. септембра ове године.

Председник Александар Вучић изјавио је данас да поскупљење струје неће угрозити животни стандард грађана, чак ни оних најсиромашнијих.

Рекао је да држава жели да највећи терет кризе преузме на себе и додао да је сада цена струје на берзи око 540 евра по мегават-сату, док је код нас за грађане готово 14 пута мања.

Поскупљење је 8,3 посто, када додамо акцизе и ПДВ

Поскупљење струје је са акцизама и порезом 8,3 посто, а грејање на ТА пећи и даље ће бити међу најповољним ове зиме, рекао је данас Танјугу стручњак Дејлот Србија и један од бивших директора у ЕПС-у, Жељко Марковић.

„Поскупљење од 6,5 посто је без акциза и ПДВ-а, када додамо акцизе од 7,5 посто и ПДВ од 20 посто, онда је то у просеку поскупљење од 8,3 посто на рачун грађана“, рекао је Марковић.

Објаснио је да у рачунима није само цена електричне енергије у киловат сату, него и услуге преноса и дистрибуције и друге таксе које се плаћају дистрибутивном систему, као и таксе и порезе држави.

„До сада је ЕПС продавао електричну енергију у просеку по 29,2 евра по мегават сату, или 2,92 евроцента по киловату, а ново поскупљење ће омогућити ЕПС-у да зарађује негде 3,3 евроцента по киловату, односно 33 евра по мегавату. Тренутно су цене струје на берзи и преко 500 евра по мегават сату и јасно је да постоји и значајан диспаритет“, рекао је он.

Марковић оцењује да ово повећање цене електричне енергије неће бити довољно, али је добродошло ЕПС-у.

„Неће бити довољно да ‘запуши све рупе’ у ЕПС, и реши све проблеме које је имала због увоза електричне енергије у претходном периоду, а имаће их и због увоза у зимској сезони“, казао је он.

Марковић је рекао да је и даље цена струје у Србији нижа у односу на цене у окружењу и региону, а нарочито у Европи.

ТопПрес/ Извор: ФоНет