Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелене Танасковић изјавила је данас да је до овог тренутка у Србији еутаназирано 19.740 свиња заражених афричком кугом.

„То је забрињавајући број, али треба се подсетити да је 2021.само на једној фарми еутанизирано 21.000 заражених свиња, те се још шта може предузети и урадити“, рекла је она Танјугу након првог састанка Оперативног штаба за спречавање, сузбијање и искорењивање заразне болести афричке куге свиња (АКС).

Министарка је нагласила да је охрабрујући податак то што, како је изнето на данашњем састанку, број јединица локалне самоуправе где је забележена зараза свиња остао исти, односно да није повећан.

„Афричка куга је и на данашњи дан потврђена на територији 32 општина у 13 управних округа“, казала је Танасковићева.

Она је подсетила и да у оквиру Министарства пољопривреде функционише кризни штаб за сузбијање заразне болести афричке куге свиња, а да је данашњом седницом Оперативног штаба за спречавање, сузбијање и искорењивање ове заразне болести стављен акценат колико је овај проблем битан.

„Закључци данашњег састанка су да нам помоћ војске, полиције и тужилаштва изузетно значи и да ће се у наредном периоду акценат ставити на контроли нелегалног транспорта свиња, али и на контроли будућих великих догађаја који ће се на локалу одржавати како би зауставили ширење заразе“, рекла је министарка.

Према њеним речима, инспекција ће бити на терену са војском и полицијом и контролисаће квалитет меса који се продаје и сузбијаће све оно што је нелегално дошло до печењара.

Она је најавила и да ће наредни састанак Оперативног штаба бити за 15 дана и у том периоду ће се спроводити све мере које су данас донете.

„Ситуација је охрабрујућа, али је и даље велика тензија по питању ширења заразе. Морамо да је зауставимо као и да зауставимо нелегални транспорт и то је оно што сада најхитније“, закључила је Табаковићева.

Оперативним штабом за спречавање, сузбијање и искорењивање заразне болести афричке куге свиња (АКС) који је формирала Влада Србије председава председница Владе Ана Брнабић, док је заменик председника Јелена Танасковић.

Штаб окупља представнике надлежних министарстава, скупштинског Одбора за пољопривреду, стручне јавности, полиције, војске, Сектора за ванредне ситуације МУП-а.

Афричка куга свиња је вирусна болест са којом се, поред Србије, бори цео регион и поједине државе ЕУ, а у Србији је први пут дијагностификована 2019.

Почела ванредна инспекцијска контрола печењара

Инспекција је кренула у ванредну контролу печењара у Србији, изјавила је данас министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелене Танасковић

„Све печењаре на територији Србије биће исконтролисане ванредно у наредном периоду и то веома брзо“, казала је она Танјугу након првог састанка Оперативног штаба за спречавање, сузбијање и искорењивање заразне болести афричке куге свиња (АКС).

Како је нагласила, то је још једна од мера која се спроводи како би се ситуација са афричком кугом свиња ставила под контролу.

Ветеринарска инспекција је иначе 1. августа ванредним инспекцијским надзором печењара на територији Града Чачка одузела 166 килограма хране животињског порекла, због како је саопштило ресорно министарство „утврђених неусаглашености“.

У спорним објектима, како су тада навели, није било могуће утврдити следљивост јагњећег и прасећег печења и сировог свињског меса, то јест порекло меса и његов пут од кланице до печењаре, а против одговорних лица су поднети захтеви за прекршајну пријаву.

ТопПрес/ Извор: Танјуг,РТВ (Оља Поповић)