Фото: ТопПрес

Агенција за безбедност саобраћаја организовала је на Сајму аутомобила у Београду акцију поделе дечијих ауто-седишта и обуку за њихово адекватно постављање, упозоравајући да тек 60 одсто родитеља у Србији превози децу на безбедан начин.

Акцији, чији је циљ да се укаже на неопходност безбедног учествовања деце у саобраћају, присуствовали су в.д. директора Агенције Бранко Стаматовић, декан Саобраћајног факултета Небојша Бојовић, шеф Катедре за безбедност саобраћаја и моторна возила Саобраћајног факултета Крсто Липовац и професор Саобраћајног факултета у Београду Милан Вујанић.

Бранко Стаматовић истакао је упозоравајући податак да у Србији тек 60 одсто родитеља превози децу на адекватан начин, наводећи да је циљ промотивних активности да се та статистика промени.

„Циљ акције је промоција безбедног превоза деце у аутомобилима. Користим прилику да подсетим људе да је законска обавеза да се дете висине до 135 центиметара вози у одговарајућем ауто-седишту“, нагласио је Стаматовић.

Подсетио је да је до сада у протеклом периоду у Србији подељено више од 16.000 дечијих ауто седишта, као и да је циљ Националне стратегије за безбедност саобраћаја да у саобраћајним незгодама буде нула страдале деце, те да ће Агенција и у будућности наставити промотивне активности и ширење свести.

У оквиру наградне игре, десеторо посетилаца сајма који су добили седишта на поклон, прошли су обуку како би седиште поставили у аутомобил на адекватан начин. На сајту Агенције за безбедност саобраћаја доступне су брошуре, а на Јутјуб каналу и видео снимак упутства правилног постављања седишта.

Декан Саобраћајног факултета у Београду Небојша Бојовић рекао је за Танјуг да су промотивни догађаји од великог значаја за едукацију родитеља о безбедности деце у саобраћају.

„Не само да је битно да аутомобил буде опремљен седиштем, већ је неопходно и да се оно у њега постави и веже појасом на адекватан начин. Данас смо видели демонстрацију постављања. И Саобраћајни факултет и београдски Универизет, али и читава академска заједница поздравља овакве акције“, рекао је Бојовић.

Деца и даље најчешће страдају као путници и стога су једна од најугроженијих категорија у саобраћају, упозорио је шеф Катедре за безбедност саобраћаја и моторна возила Саобраћајног факултета Крсто Липовац.

„Очекујемо да ће и Агенција и све друге институције у наредном периоду још већу пажњу посветити правилном постављању ауто-седишта и безбедности деце у саобраћају уопште“, рекао је Липовац.

Професор Саобраћајног факултета у пензији Милан Вујанић рекао је за Танјуг да су у ширењу едукације управо најважнија средства информисања.

„Ми нисмо у могућности да одрасле који већ имају децу вратимо у школске клупе да им објашњавамо нешто, али начин на који можемо им скренемо пажњу је да путем медија говоримо како и зашто се користе дечија седишта у аутомобилима. Зато је битно да медији испрате сваки догађај овог типа“, закључио је Вујанић.

ТопПрес/ Извор: Танјуг