Анализа земљишта у Саветодавним стручним службама, за регистрована пољопривредна газдинства више није бесплатна. Новом уредбом, која се не односи на територију аутономних покрајина, незадовољни су и ратари, који ће имати веће трошкове производње, и стручњаци.

На прагу пролећне сетве, непланирани трошак за пољоприведнике: oд прошле седмице, провера квалитета земљишта у Саветодавним стучним службама, кошта их око 2.000 динара по узорку. Због тога ће, кажу, многи ове године усеве прихранити насумично.

Дејан Џиновић, из Шапца каже да је изненађен: „То је још један атак на сељака, не верујем да ће то неко моћи да плаћа.“

„Ових година је било бесплатно, бесплатна анализа, удара на мој буџет, две хиљаде динара треба да избројим“, каже Драган Томић. А на питање да ли ће платити, одговара: „Mорам“.

Плодоност земљишта, пољоприведници су до сада бесплатно могли да провере за десет парцела у години. Изостанак те мере, негативно ће се одразити на производњу, тврде стручњаци.

„Имаћемо далеко мањи број корисника који ће желети да врши контролу плодности земљишта“, сматра Ненад Нешовић из ПССС Краљево. „На то ће бити принуђени они пољопривредни произвиођачи они који ће подизати нове вишегодишње засаде и који се интензивно баве пољопривредном производњом. Она неће бити масовна као ових година.“

Само у прошлој години, у шабачкој Саветодавној стручној служби, урађено је око четири хиљаде анализа земљишта, истиче Дарко Симић:

„То је број један, креће се од тога, да би се дале остале валидне препоруке, што се тиче макроелемената јако битних, да би се добио тај плод зашто гајимо, и квалитет и квантитет.“

Према Закону, пољопривредници су у обавези да плодност земљишта провере бар једном у пет година. Неке локалне самоуправе субвенционишу ту меру.

Неке Саветодавне стручне службе нису акредитоване. Немају услове за испитивање квалитета земљишта, и не могу да обављају тај посао у складу са Законом, тврде у Министарству. Средства која су претходних година била опредељена за ту намену, а нису утрошена, добиће око 770 пољопривредника који су прошле године поднели захтев за набавку опреме за наводњавање.

ТопПрес/ Извор: РТС, Ненад Томашевић