Више од 50 одсто младих је заинтересовано за радне акције и вољно је да у њима учествује, показали су резултати истраживања.

Истраживање је осмислио професор Добривоје Радовановић, а учествовало је око 730 средњошколаца и студената у Србији.

Професор Радовановић каже за Танјуг, поводом данашње, прве научно-стручне, конференције „Стање и перспективе омладинских радних акција“, да су у анкети испитани ставови младих према будућим радним акцијама, шта знају до сада о радним акцијама, да ли имају неки емотивни однос према томе и да ли би учествовали у радним акцијама.

„Показало се, између осталог, да су знања о прошлим радним акцијама врло ниска. То је разумљиво, то је било у неко давно време, не баве се средства информисања тиме, али показало се да је емотивни однос према радним акцијама расподељен на два пола, једни су против тога, други су за“, рекао је Радовановић.

Он је задовољан оним што је истраживање показало:

„Ако имате 20 или 30 одсто за учешће међу младима од 15 до 25 година, то је огромна маса људи. Ако имате податак да нешто више од 60 одсто има неутралан однос, који би се лако могао превести у акцијаше, онда је то фантастичан резулатат“, навео је Радовановић.

На првој научно-стручној конференцији „Стање и перспективе омладинских радних акција“, коју је организовао Савез удружења учесника омладинских радних акција Србије – СОРАС у партнерству са Шумарским факултетом Универзитета у Београду и Институтом за стратешке студије Факултета за дипломатију и безбедност у Београду расправљало се о перспективама омладинских радних акција и о томе како их „оживети“.

Председник СОРАС-а Момчило Талијан истиче да су резултати анкете изнедајујуће добри, те да је циљ конференције стварање научне потпоре за оживљавање омладинских радних акција у Србији.

„У питању је један велики друштвени подухват, ужасно тежак и он сигурно не може да се спроведе насумице и по ’’о-рук систему’’, него су потребне научно-стручне, стратешке и правне основе“, каже Талијан.

Поред анкете, СОРАС је покренуо девет потпројеката, чија је поента, како каже Талијан, да препознамо који су то начини да дођемо до радних акција у Србији.

„Неспорне су те мале радне акције у локалној заједници, ту предњаче Kрагујевац Пожаревац, укључује се Нови Сад. Прошле године више од 900 младих је учествовало у тим акцијама. То нас је подстакло да осмислимо сад једну акцију на подручју целе Србије“, рекао је Талијан.

Акција се, додаје, зове „Улепшајмо околину и уживајмо у њој“, и у њој своје место имају и млади и стари, од чишћења смећа до садње дрвећа и обнове кампова и насеља.

„Осмислили смо и једну републичку бригаду, која ће имати 210 припадника, акцијаша, бригадира са својим целинама за Војводину, за Београд, за западну, односно источну Србију, за KиМ. Она ће бити намењена за превенцију катастрофа и ванредних ситуација“, каже Талијан.

Студенткиња и заменица председника Удружења акцијаша Војводине Николина Цвијановић каже да је циљ радних акција да се унапреди заједница и животна средина, као и живот младих у будућности.

„Организација у Војводини тек почиње да се развија. До сада нисмо имали ниједну радну акцију, али планирамо убрзо. Најважније је да прикупимо младе који би учествовали.

Имали смо трибине у планинарском дому на Фрушкој гори, одзив је био добар и спремни су да учествују“, каже Цвијановић.

 

ТопПрес/ Извор: Танјуг