На бесплатну рехабилитацију о трошку ПИО фонда ове године отићи ће око 13.000 српских пензионера. Конкурс је расписан до 21. маја, а на смештај могу да рачунају најпре најстарији суграђани који имају примања нижа од 26.324 динара, колико износи просечан пензионерски чек у Србији. Из касе Фонда у ове сврхе издвојено је 464,39 милиона динара и то је у односу на лане више новца, што значи да ће више пензионера моћи на одмор.

На прошлогодишњим листама жеља, пензионери су најчешће уписивали Врњачку Бању, Ковиљачу и Кањижу, као и Врдник и Бању Јунаковић и у њима је највећи број корисника и боравио. И ове године корисницима је омогућено да попуне листу жеља, а у највећем броју случајева ПИО фонд им излази у сусрет, осим уколико медицинска документација не говори другачије.

Од 28. марта до 13. априла 2018, колико је трајао оглас за пријем захтева за упућивање корисника на рехабилитацију, за коришћење овог права пријавило се 36.110 корисника. Од укупно 13.320 корисника пензија који су остварили право и који су упућени на рехабилитацију по огласу из 2018. године, у бањама је боравило 94 одсто корисника пензија, односно то право је искористио 12.541 пензионер. Слично интересовање очекује се и ове године.

Велики број корисника пензија из Војводине такође је боравио прошле године у некој од 24 бање које су на списку ПИО фонда. Према подацима Фонда пријавила су се 6.442 пензионера, услове конкурса испунило је 4.849, а бесплатан опоравак искористила је 2.991 особа. То је више него у 2017. години када је у лечилиштима боравило 2.814 пензионера из категорије запослених, 168 из категорије самосталних делатности и девет пољопривредних пензионера, а за ту сврху је утрошено укупно 87.463.940 динара.

Најчешћи разлог због кога најстарији лане нису испунили услов за бању је тај што су ово право користили у последњих пет година, а то услови конкурса не дозвољавају или зато што примају накнаду на основу обрачуна 50 одсто инвалидске пензије, па им то право не припада. Већина оних који су из оправданих разлога одустали од коришћења бесплатне бање благовремено су о томе обавестили ПИО фонд.

И ове године пријаве на конкурс подносе се општинским организацијама пензионера, док Војвођани то чине у најближим филијалама ПИО фонда. Од докумената би требало припремити пензијски чек, доказ о висини пензије из иностранства, попуњену пријаву и медицинску документацију ако је поседују. Фонд сноси све трошкове укључујући и превоз до бање и натраг.

Помоћ

Пензионери  такође могу да рачунају и на солидарну помоћ у храни, лековима, медицинском материјалу, огреву и средствима за хигијену. За те потребе је у 2018. години потрошено 11,56 милиона динара, односно 95 одсто планираних средстава. Најугроженијим корисницима пензија је подељено 21.633 пакета помоћи.

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости