tanjug-jaroslav-pap_tanjug-jaroslav-pap_

У току је најтоплије пролеће до сада у нашој земљи, показују анализе Републичког хидрометеоролошког завода Србије. Доскора најтоплије пролеће 2007. било је хладније у просеку за један степен од априлских и мајских температура ове године, а до сада су регистрована и четири топлотна таласа у већем делу земље.

– Средња пролећна температура ваздуха била је до 15 степени у Београду, а у планинским пределимаа од 5,6 на Копаонику, до 10,1 степен на Златибору – стоји у извештају анализе пролећне сезоне РХМЗ.

Највиша дневна температура ваздуха током овог пролећа измерена је 31. маја у Ћуприји и износила је чак 31,2 степен Целзијуса. Број летњих дана (у којима је максимална температура виша од 25 степени) регистровано је знатно изнад просека.

– Летњих дана било је од 26 у Куршумљији до 45 у Лесковцу, док је у Београду регистровано засад 35 летњих дана. Када су виши предели у питању, на Златибору и Сјеници забележен је један летњи дан – истакли су у РХМЗ.

Тропски дани, када је температура ваздуха прелазила 30. подеок у термометру, забележени су у већем делу земље.

Јасминка Смаилагић, начелник Одељења за мониторинг климе и климатске прогнозе РХМЗ, каже за “Блиц” да се након најтоплијег пролећа очекује да лето буде једно од десет најтоплијих у Србији. Високе летње температуре и топлотни таласи који су често повезани са сушама последица су тога да додатно загрејане тропске ваздушне масе лакше продиру у наше крајеве, доносећи изузетно високе температуре које пак омогућавају брже испаравање воде, што је и више него добра комбинација за појаву суше.

– Током јула и августа се очекује појава топлотних таласа – рекла је Смаилагићева.

Када је број кишних дана у питању, наша саговорница истиче да ће количина падавина током лета бити испод просека у већем делу Србије.

– Можемо очекивати између 18 и 28 дана са кишом, док ће на планинама тај број износити до 36 дана – закључила је Смаилагићева.

Србија се, истиче она, налази у региону у коме је темпо промена климе нешто бржи од глобалног просека. Уочен је и пораст броја дана са екстремним дневним акумулацијама падавина, а према прогнозама, можемо очекивати да ће промене у нашем региону бити израженије и брже од просека.

ТопПрес/ Извор: Блиц, Андриана Јанковић