За учешће у овогодишњем програму Моја прва плата пријавило се 10.313 послодаваца, којима је потребно 26.905 младих практиканата за 18.006 различитих радних позиција, саопштила је Национална служба за запошљавање (НСЗ).
Филијале НСЗ ће у наредном периоду обрадити податке и проверити испуњености услова за учешће у програму свих поднетих пријава и оглашених позиција, а од данас ће на порталу Моја прва плата бити објављене све одобрене позиције послодаваца.
Из НСЗ подсећају да је јавни позив за овај програм расписан 22. августа и да ће он бити реализован кроз четири фазе.
Прва фаза, пријављивање послодаваца је завршена а друга фаза је намењена незапосленим који ће за учешће у програму моћи да се пријаве од 3. до 31. октобра.
Трећа фаза програма односиће се на избор кандидата од стране послодаваца који ће од самог почетка пријављивања кандидата моћи да раде њихову селекцију.
Повезивање, односно коначан избор кандидата, послодавци из приватног сектора ће обавити од 1. до 15. новембра а послодавци из јавног сектора од 16. до 30. новембра.
У року од 15 дана од дана коначног избора кандидата, на сајту www.мојапрваплата.гов.рс биће објављена листа оглашених позиција послодаваца са бројем одобрених кандидата.
Четврта фаза реализације програма подразумеваће потписивање тројног уговора између Националне службе за запошљавање, послодавца и изабраног кандидата и почетак спровођења програма у року од 15 дана од дана формирања листе оглашених позиција послодаваца са бројем одобрених кандидата.
За ову годину је планирано да се у програм укључи до 10.000 младих старости до 30 година, са најмање средњим образовањем и без радног искуства.
Програм ће трајати девет месеци а за то време ће Национална служба за запошљавање месечно младима са средњим стручним образовањем исплаћивати новчану накнаду у износу од 25.000 динара, а младима са високим образовањем 30.000 динара, уз уплату доприноса за случај повреде на раду и професионалне болести.
Овим програмом даје се могућност младима који немају радно искуство да обаве праксу на конкретним пословима код послодавца, како би стекли знања, вештине и компетенције за рад и тако повећали своје могућности за запошљавање.
ТопПрес/ Извор: Танјуг