Четири земље које не припадају ЕУ имају сличну ситуацију као код нас и ту се вирус гаси. Ризик заражавања је минималан као што постоји сада и код нас. Вирус и даље циркулише, а остаје да се људи сами штите и на њихову одговорност да поштују мере које смо донели – рекао је епидемиолог др Предраг Кон гостујући на ТВ Пинк.
Србија ће отворити границе у потпуности од 1. јуна, али са четири земље из окружења, а то су Северна Македонија, Албанија, БиХ и Црна Гора. Оваква одлука је донета јер ниједна од ових земаља није била жариште корона вируса.
О процедури уласка у Србију
Он је туристе и све оне који желе да уђу у Србију упознао са неопходном документацијом и процедуром.
– За ове четири земље исто је што је раније било, остали странци морају да имају одобрење владине комисије, то се добија у амбасадама нашим у иностранству и уз то одобрење морају да имају ПЦР тест не старији од 72 сата , то је садашњи режим према странцима. Наши који долазе они могу исто да имају тест, ако имају тест не морају у самоизолацију у трајању од 14 дана, ако немају морају да спроведу самоизолацију – рекао је др Кон.
Он је нагласио да деци млађој од 12 година тест није потребан.
– Деци млађој од 12 година ми не тражимо тест, одлука је донета зато што је код деце далеко ређе оболевање од ове болести. Ако долазе са родитељима непрекидан је надзор од стране родитеља и онда није неопходно да се ради тест све док се не појаве тегобе – објаснио је он.
Говорећи о базенима, морима, као и спа центрима др Кон је истакао да је у сваком случају потребно поштовати дистанцу коју често није лако остварити.
– Водена средина односно базенска вода је хлорисана и по том питању безбедна. Али имамо дистанцу коју није лако остварити. Тренинг треба да се обавља уз дистанцу и мање групе, без контакта што је у ватерполу на пример тешко. У јуну ће се пустити спортски догађаји, како ће се све одвијати зависи од ситуације, а спортски догађаји биће без публике. Базени ће бити под котролом, нема посебне опасности ни за стајаће воде и мора, бар у току јуна месеца – истакао је др Кон.
Он је подсетио да су до 15. јуна затворене европске границе и да још увек нема договора око путовања у земље Европе и да теоретски очекује да ће нас вирус напустити после јуна.
„Последице масовних окупљања видне за седам до 10 дана“
– Није исто као на почетку, сада излазимо из епидемије, само је питање колико ћемо брзо да изађемо. Увек ризик постоји и он ће се стално смањивати, а директни контакти су и даље ризик уколико је неко заражен – истакао је др Кон.
Он је напоменуо да ће се последице масовних окупљања видети за седам до 10 дана.
– Првих дана након укидања ванредног стања ја сам био прилично задовољан оним што сам виђао, посебно везано за градски превоз. Сада када сам долазио гледао сам сваки аутобус и видео сам да се мере поштују доста. Са друге стране видео сам и кафиће и сада све зависи којим очима гледате, има већег броја људи и то мора да се толерише. Јавна окупљања нису прихватљива , могуће је да се појави вирус, а онда је готово извесно да це доћи до појединачног преношења , а то је пролонгирани ризик за убудуће. Тако нам се продужава ова непријатност, нисмо више у агонији, полако излазимо из тога. Обавезно је за старије од 65 година да избегавају окупљања – нагласио је др Кон.
„Ако вирус уђе у колектив брзо се шири“
О нових 23 позитивних у Тутину др Кон је рекао да су то тзв. џепови и да треба бити презан и изаћи из ове ситуације што пре.
– Ако вирус уђе у колектив брзо се шири, па утиче на сам скор и бројеве. Сасвим је свеједно да ли неко добије вирус на крају или почетку. Последњи случајеви су углавном благи, исто тако имали смо геронтолошки центар који увек треба да нас опомиње, то се десило када је почело гасење па смо видели какву разорну моћ има вирус када уђе у осетљив колектив – објаснио је др Кон.
Када је реч о старијима од 65 година, он је истакао да је битно да се и они врате у живот.
– Када будемо испод 1 одсто они треба да се слободније осећају. Превоз ако користе треба да имају и обвезујуће је да носе маске јер су посебно осетјливи. Остало ће радити као и остали грађани. Некад морају и да се натерају да изађу из куће јер се осећају безбедно у стану и не желе да изађу. Требаће им психолошка подршка. Како резултати буду бољи тако ће и они губити узнемиреност и страх – рекао је он.
ТопПрес/ Извор: РТВ Пинк