Епидемиолошка ситуација у Србији је неповољна и даље се погоршава, каже епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против ковида 19 Предраг Кен и додаје да се размишља о пооштравању мера. Он је за ТВ Пинк навео да то што је јуче била 341 новозаражена особа, није одраз праве ситуације и да су бројке увек ниже понедељком, а да се већ данас бити вероватно нови рекордни бројеви новозаражених.
„Очекује се пораст заражених ове и следеће недеље. После тога надамо се да ћемо успети да заравнимо криву. Повећаваће се и број оних који су за хоспитализацију. То важи за целу Србију, најтежа ситуација је у Београду“, навео је Кон.
Упитан да ли ће бити пооштравања мера, он је рекао да се о томе размишља и да је јасно да се не може седети „скрштених руку“, ако се број заражених буде повећавао.
Појашњава да о активности вируса најбоље сведочи податак из Београда где је у једном дану (24. октобра) било 280 позитивних пацијената на вирус корона и да је то 54 одсто од укупног броја тестираних људи.
Напомиње да је било општина током јулског пика где је чак 80 одсто од броја тестираних било позитивно.
„Имали смо јулски талас и можда ћемо имати нешто бољу ситуацију у односу на остатак Европе. Међутим, пораст броја оболелих се очекује и рестрикције ће бити неопходне“, навео је Кон.
Наводи да деца нису извор преноса заразе у породицама, да су и даље ретки случајеви тешке форме код деце, посебно у узрасту до десет година.
Каже да се повећава број школа у којима има заражене деце, али да су то још увек појединачни случајеви, јер систем који је успостављен у школама добро функционише – обавезно ношење маски, дистанца, дезинфекција руку.
„Вирус се највише преносу у местима за забаву и ту треба највише да утичемо. Мењаће се закон јер је санкција, изгледа, неопходна“, рекао је епидемиолог.
Појашњава да на таквим местима једна заражена особа може да инфицира више људи јер се током певања највише излучује вирус. Напомиње да у колективу где сви седе и где се носе маске, одржава дистанца могућност преноса заразе је само теоретска.
„Пракса је показала да су маске ефикасна заштита и да штите до 99 одсто уколико их сви носе. Моја препорука за све је да ставе маску чим изађу из стана и да је скину само када једу или пију“, навео је Кон.
Уведени су, како је рекао, и антигенски (брзи) тестови, где се резултати добијају за пола сата или сат. То ће посебно значити за домове за негу старих или болнице, како би спречило ширење вируса унутар тако осетљивих група.
ТопПрес/ Извор: Танјуг