Више од половине младих у Србији, 52 одсто, сматра да је пандемија корона вируса на њих утицала лоше, 16,8 одсто оцењује да је одговор државе у борби против тог вируса као добар, а тек једна од пет младих особа у нашој земљи подржава увођење обавезне вакцинације.
То је показао најновији Алтернативни извештај о положају и потребама младих у Србији 2021. године који је објавила Кровна организација младих Србије, а чији су резултати представљени данас на конференцији у Београду.
Генерална секретарка Кровне организација младих Србије Миљана Пејић рекла је да је истраживање рађено у мају и да је 14,2 одсто испитаника рекло је да је било вакцинисано, 54 одсто да се неће уопште вакцинисати, док је трећина младих планирала, али се није вакцинисала.
Истраживањем је испитивано и да ли су млади сагласни да се уведе мера о обавезној вакцинацији свих грађана Србије, а Пејић каже да 63 одсто младих сматра да то не би требало радити, а тек једна од пет младих особа подржава увођење те мере.
На питање на основу чега заузимају став о вакцинацији, највећи број младих је одговорио на основу формалног образовања (38,6 одсто).
Истраживање је показало да би се 50 одсто младих одселило из Србије (25 одсто испитаних има у плану, а 25 одсто би се одселило, али још нису започели планирање), док 39 одсто не планира, али не искључује могућност одласка.
Када су у питању разлози одласка, 31,7 одсто младих каже због достојанственијег живота, а 24 одсто због вишег животног стандарда.
На питање да ли је Србији потребан јак вођа, лидер кога ће народ следити, потврдан одговор дало је 49 одсто испитаника што представља пад у односу на претходне две године када је тај проценат био више од 50 одсто, док је одричан одговор дало 34 одсто младих.
Као одговор на то шта су разлози због којих не гласају, млади најчешће наводе да сматрају да тренутно немају за кога – 47,8 одсто.
Да је демократија најбољи облик владавине сматра 44 одсто младих, док 27 одсто сматра да није, а 29 одсто да не зна.
Осим тога, истраживање је показало да 39 одсто младих подржава улазак Србије у Европску унију, 33 одсто не подржава, а 28 одсто не зна.
Када је у питању враћање обавезног војног рока, 46 одсто младих подржава ту иницијативу, док јој се 43 одсто противи.
Потпуну легализацију марихуане (у медицинске и рекреативне сврхе) подржава 49 одсто испитаних, 29 одсто сматра да је треба легализовати само у медицинске сврхе, а 15 одсто да марихуану не треба легализовати уопште.
Да конзумира алкохол чешће од једном недељно изјаснило се 23 одсто младих, а њих 27 одсто каже да то чини понекад.
Осим тога, 37 одсто младих каже да је било изложено физичком насиљу, 73 одсто да је било изложено вербалном насиљу, док 66 одсто младих каже да су били изложени некој врсти дискриминације.
Резултати истраживања су показали да скоро 50 одсто младих сматра да им политички систем не омогућава да утичу на политичке процесе и одлуке, али и да је заинтересованост младих за политичка дешавања порасла у односу на претходну годину.
Такође, порастао је у проценат младих који сматрају да је један од највећих проблема младих мали утицај на доношење одлука (56,7 одсто), резултат је истраживања које је показало да се и ове године наставља тренд неповерења младих у институције и политичаре/ке јер 80 одсто младих каже да не постоји политичар/ка коме верују. ТопПрес/ Извор: Танјуг