Министарство омладине и спорта расписало је ове године четири конкурса за побољшање положаја младих, а данас су у Палати Србија потписани уговори са локалним самоуправама и удружењима за три конкурса вредна 218,5 милиона динара.
Расписани су Јавни конкурс за финансирање и суфинансирање програма и пројеката за спровођење циљева Националне стратегије за младе и програма Млади су закон, кроз који је одобрено 40 пројеката, Јавни конкурс за стимулисање разлицитих облика запошљавања, самозапошљавања и предузетништва младих, путем ког је одобрено 37 пројеката, као и Јавни конкурс за развој и спровођење омладинске политике, у коме је подржано пет пројеката.
Такође, Министарство је расписало и Јавни конкурс за подршку јединицама локалних самоуправа у спровођењу омладинске политике на локалном нивоу, у оквиру ког је одобрено 26 пројеката, у укупном износу од више од 61 милион динара.
Уговори су данас потписани за прва три конкурса, а заједно са четвртим конкурсом вредност пројеката је скоро 280 милиона динара.
Министар омладине и спорта Вања Удовичић је рекао да никад није била већа обавеза да се побољша положај младих у Србији, истичући да је у претходној години разним видовима подршке обухваћено више од 100.000 младих.
„Нашим деловањима померамо границе, желимо да покажемо да Србија препознаје потребу младих, који касније треба да креирају земљу по својим стандардима. Данас ту одговорност прихватамо никад конкретније и јаче“, поручио је Удовичић на скупу.
Он је навео и да је у 2021. години више од 20.000 младих учествовало у разним волонтерским акцијама.
Удовичић је подсетио да је током прошле године Министарство упоредо покренуло два процеса – измена и допуна Закона о младима и ревизије Националне стратегије за младе, а којима је циљ да се унапреде постојећи институционални механизми у омладинској политици, као и да се уреде питања у вези са омладинским радом, просторима и установама за младе.
Једно од удружења које је добило средства од Министарства је Кровна организација младих Србије (КОМС), а њихова генерална секретарка Миљана Пејић је рекла да су за пројекат добили шест милиона динара.
„Системски ћемо унапређивати омладинску политику и циљ нам је да ове године наставимо да укључујемо младе у кључне процесе измене Закона о младима, ревизији Националне стратегије за младе, изради Акционог плана…“, навела је Пејић за Танјуг.
Додала је да је суштина пројекта да се млади укључује у важне процесе доношења одлука, те да се успостави систем и модел омладинског и одговорног буџетирања.
Генерални секретар Савеза извиђача Србије Марко Петровић навео је да су од Министарства добили 3,5 милиона динара, намењених активности које тај национални савез организује током целе године.
„То су првенствено извиђачка шумска школа у којој се школују наши млади чланови и чланице, извиђачка игра Србије, државни извиђачки вишебој, као и одређене међународне активности где ће наши чланови имати прилику да сарађују са извиђачима из целог света“, навео је Петровић.
И председник Удружења грађана „Визија“ из Пирота Александар Антић каже да је захваљујући средствима која су одобрена на овогодишњем конкурсу у оквиру пројекта „Направи корак напред“, планирано одржавање округлих столова, форума предузетништва младих на југу и истоку Србије, као и обуке за младе из предузетништва, информатичке и финансијске писмености.
Они су, иначе, од Министарства добили 1,3 милион динара.
На скупу је поручено и да тренутно у Србији 140 општина има канцеларију за младе, као и да је у последњих седам година са више од 16 милиона евра финансирано преко 1.000 пројеката за младе, а којима је обухваћено 150.000 особа.
ТопПрес/ Извор: Танјуг