Чачак – Некада стара и напуштена сеоска школа, а данас је тај објекат претворен у Природњачки музеј који је пријатно изненађење за све љубитеље природе и ретких врста жвотиња. Смештен у срцу Овчар Бање идеално је место у које свраћају бројни путници намерници који се упуте у авантуру кроз нестварне пределе Овчарско – кабларске клисуре. У њему је тренутно изложено 76 врста птица, од чега је њих 66 из залиха Природњачког музеја из Београда.
„Све врсте које су овде изложене су строго заштићене међународном регулативом. Већина њих се веома ретко могу видети голим оком, стога су ови експонати од великог значаја за све оне који желе да се упознају са природом на другачији начин. Ту су бела чапља, затим сиви соко која је у народу познат и као најбржа птица на свету тако да се многа деца задиве када је угледају у музеју, такође ту је и орао мишара“, изјавила је за РИНУ Зорица Вјетровић Срећковић, биолог у Природњачком центру.
Осим птица са воденог, копненог и шумског станишта у овом музеју се могу видети поједини сисари, попут вука, шакала, дивље свиње, али и дивља мачка за коју се зна да је изузетно опрезна и да се врло ретко може уочити на нашем подручју иако је и те како присутна.
„Трудили смо се експонати у овом музеју буд свеобухватни и занимљиви посетиоцима, али и да за децу имају едукативни карактер. Кад су у питању гмизавци и водоземци присутни су алпски мрмољак, смукови белоушке, а од гмизаваца једина отровница која је присутна на овој територији је поскок“, каже Вјетровић Срећковић.
Она додаје да је Овчарско – кабларска клисура изузетно поднебље које се може похвалити изобиљем биљних и животињских врста и да је управо Природањачки музеј место на ком се може видети како изгледају неке од њих.
„Оно што је јако важно јесте да је на нашој територији регистровано 17 врста слепих мишева, који су такође у статусу строге заштите по националној регулативи. Од почетка испитивања која су вршена, на овом подручју има 34 врсте риба, од којих је 10 најпознатијих врста сома, шарана, мрене, поточне пастрмке. Неке од њих налазе се у самом музеју“, закључила је Вјетровић Срећковић.
ТопПрес/ РИНА