На овогодишњој Недељи високе моде у Паризу, Србија је заблистала на светској сцени захваљујући јединственој модној визији креаторке Мие Костов, која је представила колекцију инспирисану Царицом Теодором и древним Царичиним градом – археолошким локалитетом из 6. века познатим и као Јустиниана Прима, некада важним административним, верским и културним центром источног дела Римског царства, који се налази у општини Лебане.
У раскошном амбијенту Америчке катедрале у Паризу, модели су прошетали у византијским силуетама, бојама и текстурама које су осликавале моћ, нежност и духовну снагу легендарне царице Теодоре. Ревија је изазвала огроман интерес не само модних стручњака, већ и представника светских медија који су препознали дубљу поруку – спој уметности, женске снаге и културног идентитета Србије.
Уз модну колекцију, гостима је представљена прича о Царичином граду, монументалном византијском локалитету чији значај у историји региона постаје све присутнији на међународној културној мапи. Пројекат представљања овог наслеђа у Паризу реализован је уз велику подршку програма Интегрални развој Србије и општине Лебане, са циљем да се свет упозна са једним од најочуванијих и најзначајнијих локалитета византијске цивилизације.
Како је истакла Маја Бојовић из тима за Интегрални развој Србије у Влади Србије:
“На овај начин се на светској утакмици валоризују сва улагања која држава последњих година реализује у овај локалитет, општину Лебане и цео округ кроз програм Интегралног развоја Србије. Након спровођења свих планираних пројеката који се финансирају преко министарстава екологије, инфраструктуре, туризма и културе, ова општина на југу земље, постаће показни пример како се уз компаративну предност коју поседују – а то је археолошки локалитет Царичин град са најмодернијим визитор центром у овом делу Европе, развија туристички концепт који ће довести туристе током целе године на вишедневни обилазак, нарочито у периоду одржавања Еxпа” истакла је Бојовић.
Ревију су пропратили престижни светски медији попут Вогуе, Мадаме Фигаро, Елле, Марие Цлаире, Харпер’с Базаар и Фасхион Нетwорк, који су, осим модних утисака, истакли и снажну симболику царице Теодоре – жене која је вековима инспирисала уметнике, владаре и сада – дизајнере високе моде.
Овај тренутак у Паризу постао је много више од модне приче – он је културна дипломатска порука Србије, која кроз креативност и наслеђе отвара врата света ка местима која чувају дух прошлих векова и снагу женског стваралаштва.
Царичин град, некадашња Јустиниана Прима, изронио је из историје и кроз модну уметност постао симбол будућности – мост између древне византијске прошлости и савременог света.
У оквиру шире културне сарадње која је успостављена паралелно с овим пројектом, постигнут је и договор између Народног музеја у Лесковцу и Музеја Лувр, према којем ће Царицин град бити део документарног филма који ће се 2026. године приказивати у византијском павиљону Лувра. Као стална поставка. Тиме ће ова српска историјска локација по први пут добити простор у најпосећенијем музеју света, чиме се додатно потврђује њен значај за европску и светску културну баштину.
ТопПрес/ РИНА


