Фото: ИлустрацијаФото: Илустрација

Споразумом са Међународним монетарним фондом (ММФ) Србија је тој финансијској институцији обећала бројне тендере, попут тендера за ПКБ, „Петрохемију“, МСК и за Комерцијалну банку, а обавезала се и на могуће поскупљење струје и затварање два рудника у „Ресавици“, пише лист Политика у издању за среду 25. јул.

Одговор на питање зашто је држава изненада покренула стечај „Азотаре“ крије се у програму који су наше власти потписале са Међународним монетарним фондом (ММФ). То је био услов да борд директора ове финансијске институције Србији одобри нови аранжман.ММФ је одобрио Србији нов аранжман, који је назван „чуваркућа“, а у току његовог трајања од 30 месеци, Србија се обавезала на низ конкретних цијева, који су временски орочени.

Тако се Србија обавезала на приватизацију ПКБ-а, а крајњи рок за расписивање тендера за ту компанију је јул ове године.

У овом документу даље се наводи да ће до краја августа, у сарадњи са Светском банком, бити извршена и анализа о могућем поскупљењу струје, а када је реч о Електропривреди Србије очекује се да ће та компанија променити статус у акционарско друштво до 2020. године.

Од Министарства привреде очекује се да у септембру распише тендер за МСК и Петрохемију, а држава ће до краја године морати да почне са затварањем два нерентабилна рудника у „Ресавици“.

Аранжаном је предвиђено да се до краја фебруара 2019. године донесе одлука о приватизацији Комерцијалне банке, а тендер за приватизацију биће расписан у јуну 2019.

ТопПрес/ Извор: Танјуг