Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је данас резолуцију о Сребренициса 84 гласа за, 19 против и 68 уздржаних гласова. За резолуцију је било више уздржаних и држава које су гласале против, укупно, него што их је било за, Немци су рачунали да ће бити 95 одсто држава гласати за. Вучић се огрнуо заставом Србије у сали и упркос противљењу предсеника скупштине и захтева обезбеђења да је скине. Поручио им – „нико на свету ми неће узети моју заставу“.
Против резолуције гласале су Русија, Мађарска, Белорусија, Кина, Коморос, Антигва, Сирија, Куба, Конго, СЕВЕРНА Кореја Доминика, Еритреја, Есватини, Гренада, Мали, Науру, Никарагва, Сао Томе и Принципе и Србија.
Међу уздржаним земљама биле су, између осталих Грчка, Кипар, Казахстан, Малдиви, Мексико, УАЕ, Вијетнам и многе друге.
Међу земљама које нису гласале, а које су пре процеса рекле да су против резолуције су Азербејџан и Венецуела.
Претходно на седници су говорили представници више земаља, као и председник Србије Александар Вучић који је нагласио да је то високополитизована резолуција.
„Зашто позивам све који се налазе у овој сали да гласају против резолуције – ово је високополитизована резолуција и ја бих поставио три питања на која нисмо чули адекватне одговоре од главних аутора ове резолуције, од Немачке“, рекао је Вучић.
Поносан на своју Србију!
Председник Србије Александар Вучић поручио је након усвајања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација (УН) да је поносан на Србију.
„Поносан на своју Србију!“, написао је Вучић на свом Инстаграм налогу „buducnostsrbijeav“.
Он је поруку послао огрнут у српску заставу.
Генерална скупштина УН изгласала је нацрт резолуције о Сребреници, која је усвојена са 84 гласа за, против је било 19 земаља, док је 68 било уздржано.
Вучић на Генералној скупштини УН: Високополитизована резолуција о Сребреници, позивам све земље да не гласају; Србија данас у УН брани свет и принципе међународног јавног права
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас на Генералној скупштини УН, на којој се гласа о резолуцији о Сребреници, да је то високополитизована резолуција и позвао све земље чланице да не гласају. Он је поручио да су Срби поносан народ који је увек умео да се брани, али да данас пред Уједињеним нацијама не бране само себе већ бране свет и принципе међународног јавног права и позвао државе чланице УН да гласају против усвајање Резолуције о Сребреници.
„Зашто позивам све који се налазе у овој сали да гласају против резолуције – ово је високополитизована резолуција и ја бих поставио три питања на која нисмо чули адекватне одговоре од главних аутора ове резолуције, од Немачке“, рекао је Вучић.
Он је запитао зашто се доноси ова резолуција.
„Под број један, говорили су о индивидуалној правној одговорности, помињући овде црногорске амандмане. И питам вас, ако је тако, зашто се ова резолуција уопште и доноси? Зато када је реч о индивидуалној правној одговорности, она је већ урађена, испоручена кроз оптужнице, кроз пресуде и сви ти људи који су били оптужени, они су већ и осуђени и осуђени на затворске казне. Нема никаквих појединачних имена у овој резолуцији, то се уопште и не помиње“, поручио је Вучић.
Запитао је зашто се уопште доноси резолуција ако је УН већ донела резолуцију 2015. године у вези са геноцидом широм света.
„Зашто само овај случај, зашто само овај пример?“, запитао је Вучић.
Он је рекао на почетку свог говора да му је тешко да говори после представника Немачке.
„Говорити против резолуције није лако из неколико разлога. Без обзира шта ви урадите, велики и моћни, они који су овде доминантни и у медијима, оптужиће вас за тешки злочин који се заиста десио у Сребреници, у ситуацији где је сва морална правда у њиховим рукама. Они ће да вас оптуже да потцењујете и минимизирате, зато што се усуђујемо да дигнемо глас против“, рекао је Вучић.
Председник Србије је нагласио да жели да разоткрије ове неистине.
„Још једном да кажем, ја сам се поклонио жртвама сукоба у Босни, а овде су и српске и бошњачке жртве и ево ја подвлачим да сам се већ поклонио жртвама и да сам положио цвет у Сребреници за све страдале Бошњаке. Тешко је да се говори после Немачке која важи за најважнију и која сматра да је непогрешиво овлашћена да даје моралне придике онима који се не слажу са њом“, навео је Вучић.
Србија данас у УН брани свет и принципе међународног јавног права
Председник Вучић је поручио да су Срби поносан народ који је увек умео да се брани, али да данас пред Уједињеним нацијама не бране само себе већ бране свет и принципе међународног јавног права и позвао државе чланице УН да гласају против усвајање Резолуције о Сребреници.
„Ми припадамо поносном народу који је одувек умео да се брани. И то је оно што ми и данас радимо. Али ми данас не бранимо само себе. Ми бранимо свет и принципе међународног јавног права. И позивам државе чланице да гласају против ове резолуције“, поручио је Вучић са говорнице на седници Генералне скупштине Уједињених нација на којој се расправља о резолуцији о Сребреници.
Нагласио је да резолуција неће допринети помирењу већ ће, уколико буде усвојена, изазвати нове поделе, не само у региону већ и у целом свету.
Председник Србије је за говорницом упитао који је циљ усвајања резолуције уколико су већ раније донете пресуде за оне који су одговорни за Сребреницу и због чега се данас поново отварају старе ране.
Подсетио је да је и сам посетио Меморијални центар у Сребреници како би допринео помирењу, али да је тамо био нападнут.
„Отишао сам да погнем главу и да положим цвет, и скоро сам био линчован. А и дан после сам пружио руку онима који су то организовали. Овде се не ради о помирењу. Овде се не ради о сећањима. То је нешто што ће само отворити старе ране и што ће створити потпуни политички хаос. И не само у нашим крајевима, већ и овде у овој сали“, рекао је Вучић.
Уочи седнице Вануату, Антигва и Барбуда и Малави повукли су коспонзорство резолуције о Сребреници, јавио је извештач Танјуга. Такође, како јавља Танјуг, Намибија ће бити уздржана, а Азербејџан, уколико предлог буде стављен на гласање, неће бити у могућности да гласа. Никарагва ће гласати против резолуције коју је предложила Немачка.
Седница је почела минутом ћутања поводом погибије иранског председника Ебрахима Раисија.
Иако се, према процедури Генералне скупштине, одлуке доносе консензусом, за који је потребно да све државе буду сагласне око текста нацрта резолуције, о предлогу резолуције о Сребреници ће се гласати, пошто се Србија, Русија и Кина противе њеном усвајању.На гласању у Генералној скупштини УН земље немају право вета, а свака од 193 државе чланица има право на један глас.
ТопПрес/ Извор: Танјуг, РТС, РТВ