Члан кризног штаба епидемиолог др Предраг Кон рекао је данас да се тренутно под надзором налази 15.000 људи који су се вратили с летовања из земаља које су означене као ковид ризичне и да су међу њима пронађене и ковид позитивне особе.

„То је добра ствар у целом систему и битно не само за сада већ и за касније, јер рано откривање инфицираних и стављање у изолацију главни је вид борбе против коронавируса“, рекао је Кон за ТВ Прва.

На питање да ли има довољно инспектора који би могли да контролишу све људе који су се путем портала е-здравље јавили, Кон је рекао да је то немогуће.

„Међутим, кроз систем који је направљен то је изводљиво“, додао је.

Кон је рекао да је у средњим школама у целој Србији потврђено пет случајева корона вируса, од којих је један у Београду и додао да је мало вероватно да је то реално стање с обзиром на далеко већи број оболелих у основним школама

„Мало је вероватно да у средњим школама нема циркулације вируса, у односу на основне. То значи да или нису пријављени или да нису препознати случајеви корона вируса и нисам сигуран колико се онда поштују остале мере“, навео је Кон.

Истакао је да није циљ да се одједном открије 10-15 случајева, него да се откривају појединачни случајеви и да се склањају.

Комплетан прелазак на онлајн наставу није, према његовим речима, решење јер одмах иде питање докле ће то трајати.

„А ово ће трајати много дуже, трајаће пар година док се не разреши ова ситуација с короном, а ни долазак вакцине није завршен посао“, рекао је Кон.

Он је оценио да је систем комбиноване наставе сасвим солидно направљен, али је додао је да ће се видети каква ће ситуација бити када почне озбиљно ширење вируса.

„Ако би смо ове мере стриктно спроводили и ако тако буде стално, могуће да избегнемо трећи талас, али реалност није таква. Ја не могу да кажем да не очекујемо да у октобру дође до пораста оболелих“, рекао је Кон.

Када је реч о евентуалном пооштравању мера, каже да не зна шта би више могло да се уради „јер више од овога не може“.

Према његовим речима, велики проблем су славља, али сматра да множе да се нађе начин да се људима то објасни.

ToпПрес/ Извор: Танјуг