Кризни штаб на данашњој седници није донео ново пооштравање мера, већ ће постојеће мере бити строго контролисане и мораће да се спроводе доследно и ригорозно, рекао је након седнице члан Кризног штаба Срђа Јанковић.

„Овога пута нисмо пооштравали постојеће мере, него је нагласак на томе да се мере које су на снази спроведу оштрије, да не гледамо више кршење мера и да спречимо да се ситуација даље погоршава“, рекао је Јанковић новинарима.

Навео је да се ради на правном оквиру који би омогућио да се санкционишу они који крше мере.

Јанковић је апеловао на грађане да поштују мере, а на надлежне да контролишу њихово поштовање како не би гледали слике које би могле, каже он, скупо да нас коштају.

Истиче да Кризни штаб јесте забринут тренутном епидемиолошком ситуацијом, јер се она, наводи, погоршава.

„Али можемо још много тога да урадимо и много тога од нас зависи“, рекао је Јанковић.

На питање да ли ће ПЦР тест бити потребан за улазак у земљу, Јанковић је одговорио да за сада није потребан, али да је та мера могућа у будућности.

На данашњем Кризном штабу донета је одлука о увођењу брзих антигенских тестова, тамо где је то одговарајући индиковани тест, а то значи бржа дијагностика ковида19, додао је Јанковић.

Упитан да ли постоји могућност да подаци о томе колико је заражених по градовима буду јавно доступни, Јанковић каже да ти подаци већ постоје и да се могу добити у Институту „Батут“.

Јанковић је, на питање новинара о раду школа, рекао да за сада нема потребе за затварањем школа и преласком на онлајн наставу.

Ђерлек: Сада се не размишља о ограничењу кретања

Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек каже да се у овом тренутку не размишља о ограничавању кретања за грађане због повећаног броја заражених вирусом корона.

Он је за ТВ Пинк међутим навео да ће се, уколико се епидемиолошка ситуација драстично погорша, сигурно и о томе размишљати.

Како каже, циљ је да се сачувају животи људи, али да се води рачуна и о економији.

Највећи проблем и највећи ризик за ширење вируса представљају забаве и дружења.

Упитан да ли крсне славе представљају ризик, он је рекао да славе морају да се славе.

„Министар здравља разговарао је са патријархом да се славе славе ове године као некада, у кругу породице“, рекао је он.

И даље обавезан PCR тест само за странце из Северне Македоније, Бугарске, Румуније и Хрватске

Негативан PCR тест обавезан је за грађане четири суседне земље приликом уласка у Србију- Северне Македоније, Бугарске, Румуније и Хрватске

За грађане Србије који се враћају из иностранства остаје и даље на снази надзор, који подразумева да се при уласку у земљу пријаве на портал е-здравље, где ће урадити тест самопроцене и на основу тога добити даље смернице шта треба да раде.

Што се тиче страних држављана, за улазак у Србију обавезан је негативан PCR тест, не старији од 48 сати, за грађане Северне Македоније, Бугарске, Румуније и Хрватске, наведено је на сајту Министарства спољних послова у одељку – ковид 19, корисне информације за путовања.

Негативан PCR тест није неопходан уколико су страни држављани из тих земаља у транзиту кроз Србију, а транзит је ограничен на 12 сати.

Без теста могу ући и деца млађа од 12 година уколико њихови родитељи или други пратиоци са којима путују имају негативан PCR тест.

Од земаља из окружења без икаквог теста у Србију могу да уђу грађани Црне Горе, Босне и Херцеговине, Мађарске.

Страним држављанима који долазе са неке друге дестинације у Европи и свету дозвољен је улазак у земљу без PCR теста.

ТопПрес/ Извор: Танјуг, РТВ