У Министарство рударства и енергетике стигло је више од 80 пријава локалних самоуправа за добијање субвенција за унапређење енергетске ефикасности станова и кућа, које би даље усмерили ка грађанима, саопштила је данас Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД).

„Јавни позив за локалне самоуправе за енергетску санацију станова и породичних кућа отворен је до сутра и према последњем пресеку пријавиле су се 82 локалне самоуправе. Надам се да ће се тај број додатно повећати у финишу, јер заједнички задатак је да помогнемо грађанима да уз значајне субвенције унапреде квалитет живота, смање рачуне, а да у исто време трошимо мање енергије и енергената“, казала је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић.

Министарка је, како се наводи, на седници НАЛЕД-овог Клуба градова и општина са повољним пословним окружењем (БФЦ клуб), казала да верује да ће ускоро бити потписани и први уговори на основу Јавног позива за енергетску санацију за јавне објекте.

Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић је рекла да је зелена агенда први реформски приоритет те организације, а у посебном фокусу су развој циркуларне економије, увођење „зелених“ критеријума у поступке јавних набавки и унапређење положаја купаца-произвођача електричне енергије.

„Уз велику подршку пројекта USAID ‘Боља енергија’, направили смо сет од 15 регулаторних препорука за побољшање положаја прозјумера за које се надамо да ће бити усвојене. Ове године смо међу критеријуме за добијање цертификата о повољном пословном окружењу БФЦ СЕЕ додали и заштиту животне средине и подстицање циркуларне економије“, казала је Јовановићева.

Када је реч о прозјумерима, према њеним речима, међу главним препорукама јесте да се стамбеним зградама омогући да буду купци-произвођачи, чак и када нису власници електране, односно да део крова могу да дају у закуп за постављање панела.

Представници локалних самоуправа на данашњем састанку истакли су и да већ добијају упите стамбених заједница око могућности да инсталирају соларне панеле.

Директорка УСАИД-овог пројеката „Боља енергија“ Лена Братић рекла је да су у фокусу пројекта који траје до 2026. управо грађани, посебно они који живе у стамбеним заједницама и они се ослањају на партнерства са државом и локалним самоуправама.

„Грађани треба да искористе субвенције за енергетску ефикасност док су још високе. Планирамо у оквиру пројекта да формирамо инфо центар где ће грађани на једном месту моћи да добију све информације о подстицајима и свим другим питањима из домена енергетске ефикасности“, казала је Братић.

Најавила је да ће као пилот пројекат у Пироту бити формиран катастар индивидуалних ложишта, први такве врсте у региону.
У саопштењу се подсећа да БФЦ Клуб окупља 25 градова и општина у Србији које су успешно прошле или се налазе у Програму цертификације општина с повољним пословним окружењем у југоисточној Европи (БФЦ СЕЕ).

ТопПрес/ Извор: Танјуг