Од 1. јануара 2025. године на снагу ступају нови услови за пензионисање, односно старосна граница ће се опет померити за жене, које ће од Нове године у пензију одлазити само под условом да имају најмање 63 године и 10 месеци.
Директор Сектора за остваривање права из Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) Владимир Станковић рекао је за Танјуг рекао је да старосна граница за мушкарце неће бити промењена, односно да имају право на пензију када напуне 65 година живота и стекну најмање 15 година радног стажа.
„Код жена се прави разлика приликом остваривања приликом остваривања права сада (у текућој години), када је неопходно имати 63 године и осам месеци живота и најмање 15 година стажа. Већ следеће године је неопходно два месеца више по питању година живота“, каже Станковић.
Напомиње да ће повећавање за жене бити сваке године, за по два месеца, све до 2032. године, када доћи ће до изједначавања између мушкараца и жена по питању старосне пензије.
Када је реч о превременој пензији, Станковић истиче да ће услов за њено стицање, како претходних тако и наредних година, и за мушкарце и за жене остати исти.
Односно, најмање 60 година живота и 40 година стеченог радног стажа. Станковић додаје да, такође постоји још један услов, који је, како каже, мало теже остварити, али је ипак предвиђен као могућност у остваривању права на старосну пензију, а то је најмање 45 година стажа осигурања, без обзира на број година живота.
На питање о припремама за одлазак у пензију и када би грађани требало да крену да прикупљају сву неопходну документацију, Станковић препоручује да то буде најмање две године пред планирани одлазак у пензију.
„Треба да се обрате Фонду ПИО на један од могућих начина, како би проверили евидентиране податке о стажу осигурања. Још један од могућих начина, свакако је и долазак у наше филијале које постоје у сваком већем граду, где имамо и испоставе где можете затражити одговарајући листинг односно уверење где имате преглед целокупног радног ангажовања и стажа који је утврђен“, каже Станковић.
Напомиње да постоји и трећа могућност, а то је електронским путем уз претходно добијање одговарајућег заштитног кода у просторијама фонда.
Станковић се осврнуо и на младе, који желе да палнирају своју будућност и пензију и том приликом је и рекао да би посебно требало да поведу рачуна о томе, док су запослени код послодаваца, да са времена на време проверавају да ли тај текући послодавац уплаћује доприносе за пензијско и инвалидско осигурање.
ТопПрес/ Извор: Танјуг