foto ilustracija profimediafoto ilustracija profimedia

Светски дан без дуванског дима у Србији се обележава са поражавајућом статистиком. Пуши трећина становништва, а од болести које су последица удисања дуванског дима годишње умре више од 15 хиљада људи. Министарство здравља припрема измене закона којим ће се регулисати употреба дуванских поизвода и потпуна забрана дуванског дима у затвореном простору.

Скоро две трећине деце изложено је дуванском диму у својим кућама.

„Често се покреће астма код такве деце, а у одраслом добу имају веома велики ризик, чак иако су непушачи да умру од хроничне опструктивне болести плућа“, истиче докторка Ика Пешић из Клинике за пулмологију КЦС.

Од рака плућа годишње умре пет хиљада становника Србије. Дуван је и један од главних узрока за настанак коронарне болести, можданог удара и болести периферних крвних судова.

„Осмадесет одсто наших болесника су бивши или садашњи пушачи. Постоје млади људи у 30-им годинама који доживљавакју инфаркт миокарда, постоје млади људи који доживљавају шлог, много је оних који имају промене на стопалима, гангрене које захтевају ампутације и онеспособљавање“, напомиње васкуларни хирург „Еуромедик“ др Петар Попов.

И код непушача дувански дим повећава ризик од рака плућа и кардиоваскуларних болести.

„Србија губи око два одсто БДП-а годишње због последица пушења. Није то само због трошкова лечења већ и због трошкова који настају у привреди“, наводи директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша.

Пушење у радном простору забрањено је 2010. године, а до краја ове године очекује се измена Закона.

„Промена ће бити у смислу да се уведе потпуна забрана дувана у затвореном простору“, каже помоћник министра здравља Весна Књегинић.

Пушење је један од главних узрока хроничних незаразних болести које се могу спречити. То се и показало у земљама које су прве забраниле пушење у затвореном простору.

„Они су у року 25 година за 20 одсто смањили број малигних обољења. Њихово објашњење је да је то због драстичних мера у контроли дувана“, објашњава председница Републичке стручне комисије за контролу дувана Срмена Крстев.

У свету дуван убија седам милиона људи годишње. Државне касе имају велике приходе од акциза на дуванске производе, али су, по рачуници СЗО, трошкови лечења и боловања четири пута већи.

ТопПрес/ Извор: РТС, РТВ