Топола – Пожар који је јутрос око осам часова захватио један део депоније у насељу Торови, локализован је, међутим пар сати касније ватра се проширила на други део депоније претећи да угрози зграду рециклажног центра и читаво насеље које се налази иза депоније. Ватрогасно спасилачка јединица из Тополе и радници ЈКСП Топола нису успели сами да се изборе са ватреном стихијом јер је гашење пожара отежавао ветар, због тога су надлежни затражили помоћ суседних општина и према најновијим информацијама пожар је локализован.

„Три пожара за три дана на различитим локалитетима, могу бити само људски фактор, али истрага ће утврдити.  Првог и другог дана наши ватрогасци и радници ЈКСП Топола успели су да санирају и да локализују пожар. Међутим, данас је букнуо на незгодном месту и захваљујући ветру ширио се
толико да је ватра претила да угрозио  зграду рециклажног центра и насеље ромског и не ромског становништва. Захваљући брзој интервенцији наших ватрогасаца али и помоћи сектора за Ванредне ситуације као и цистерни из Крагујевца и Аранђеловца успели смо да се изборимо са ватром. У једном тренутку било је овде седам возила, цистерна ЈКСП и око 20 ватрогасаца који су се смењивали тако да је пожар стављен под контролу. Сада се гаси, насипа земљом како не би дошло до поновног запаљивања“, изјавио је за ТопПрес први човек општине Топола Игор Петровић.

Игор Петровић, председник општине Топола, фото: ТопПрес

Иначе, депонија у Торовима простире се на површини од око четири хектара, према речима председника општине попуњеност на депонији је око 70 одсто а висина смећа на појединим локалитетима је и до 20 метара.

„Депонија овде постоји око 40 година, значајније количине смећа се овде одлажу задњих година тако да дневно имамо  прилив смећа око 30 тона, огроман проблем који мора да се реши“, каже Петровић.

Локално становништво које се налази у близини депоније три ноћи нема сна. Ватра је у једном тренутку пришла до неколико кућа а неколико ромских породица напустило је своје домове.

Фото: ТопПрес

„Пет метара до кућа је дошла ватра, побегли смо изнад ка старачком дому, људи су се много уплашили. Овде је око 20 породица има деце, у једном тренутку су кренули мишеви да беже у наше куће са депоније ми нисмо знали куд ћемо сем да и ми бежимо, било је страшно“, каже Асим Форчаковић који живи недалеко од депоније.

Пожари на овој депонији дешавају се скоро сваке године у овом периоду, али мањег интензитета.

ТопПрес

Фото: ТопПрес