Директорка удружења „Жита Србије“ Сунчица Савовић оценила је вечерас да ће поједини пољопривредници, захваљујући суши и високим температурама, неминовно бити на губитку, неки у потпуности, а неки са штетом до 80 одсто.
Савовић је у разговору за Танјуг истакла да ће ова година, у погледу приноса, ипак бити боља него 2022. и 2017. године.
„Ове године очекујемо најмање 5,5 тона по хектару што се кукуруза тиче, а постоје добре назнаке да ће се тај принос приближити до шест тона по хектару“, рекла је Савовић.
Како каже, цела година је била доста топлија, а то је довело до ране жетве пролећних и јесењих култура.
„Део наше земље који је у највећем проблему јесте север Баната и север Бачке. Тамо ће пољопривредници, односно ратари, имати највећу штету, неки можда и комплетну“, истакла је.
Према њеним речима, нова тржишна година за кукуруз почиње 1. октобра, а Савовић очекује да се током септембра извезе око 200.00 тона кукуруза.
Као најотпорнија пољопривредна култура, како додаје, показао се сунцокрет.
„Ове године, према подацима са терена, са нешто мало нижим приносима него прошле године и мало већим површинама, ми ћемо имати род који ће бити у линији са прошлом годином, можда чак и нешто већи. Ако то преведемо у сунцокретово уље, то заправо значи производњу укупне трогодишње потрошње у нашој земљи“, казала је Савовић и додала да неће бити несташице тог уља.
Говорећи о пшеници, Савовић наводи да годишње произведемо више од три милиона тона, а потрошимо највише 1.700.000 тона пшенице.
„Уз пренесене залихе, можемо да рачунамо на комплетно снабдевено домаће тржиште“, поручила је она.
Када је реч о климатским променама, Савовић наглашава да домаћи произвођачи успевају да се прилагоде новонасталим ситуацијама.
„Дакле, као и сваке године очекујемо и ове године јесењу сетву. Што се уљане репице тиче, њу сејемо на отприлике 35.000 – 45.000 хектара, то нису велике површине. Јечам традиционално сејемо на око 100.000 хектара и сасвим сам сигурна да ће до почетка децембра све бити посејано“, рекла је Савовић за Танјуг.
ТопПрес/ Извор: Танјуг