Удружење кардиоваскуларних хирурга у Србији покренуло је пилот програм заједно са Министарством здравља Скрининг прегледи стомачне аорте, како би се на време открило постојање анеуризме трбушне аорте.
Анеуризма трбушне аорте је хронично прогресивно обољење које се, у теорији, јавља након 65 година живота, чешће код мушкараца и чешће код пушача, а током година напредује без симптома, постепено се шири да би на крају дошло до пуцања односно руптуре.
У прва два сата откада је постављен аутобус у Зрењанину, прегледано је више од 100 грађана и откривена једна анеуризма, рекао је на конференцији иницијатор идеје покретног скрининга трбушне аорте др Игор Кончар, васкуларни хирург Клинике за васкуларну и ендоваскуларну хирургију Клиничког центра Србије и члан Извршног одбора Удружења кардиоваскуларних хирурга Србије.
Према његовим речима, скрининг је почео у Зрењанину, а пилот програм трајаће две недеље у априлу у следећим градовима и терминима: Зрењанин данас и сутра, Суботица 03.04., Кикинда 04. и 05.04., Зајечар 06.04., Крушевац 07. и 08.04., Лесковац 10.04.и Београд, КБЦ Бежанијска коса 11.04, односно Клинички центар Србије 12-14.04. Аутобус са ултразвучним апаратом ће бити паркиран у близини болнице у наведеним градовима.
„Циљ кампање је да укаже на постојање ове болести и на лакоћу њеног откривања као и да покаже на ризичне популације односно на утицај пушења у настанку ове болести. На скрининг преглед су позвани сви старији од 50 година, без обзира на пол, а нема потребе да заказују или зову, већ само да се појаве, поручио је Кончар.
Упозорава да подаци показују да је трећина оболелих млађа од 65 година.
Циљ наше кампање је да подигнемо свест о болести која не даје никакве симптоме, а последице могу бити фаталне. Главни фактор ризика је пушење, објаснио је он.
Анеуризма трбушне аорте може да достигне огромне димензије – до 10цм, а у старијем добу, максимално би требало да буде 16мм, рекао је на конференцији др Лазар Давидовић, Декан Медицинског факултета у Београд, васкуларни хирург.
Врло често је та анеуризма асимптоматична, у 50 одсто случајева појављују се симптоми тек када дође до компликација, а најфаталније је руптура, односно пуцање. Чак 25 одсто оних којима руптура пукне – умру на месту и не стигну да контактирају лекаре. Следећих 50 одсто умре на путу до болнице или приликом дијагностичког поступка а мислим да је то више него алармантан податак, поручио је Давидовић.
Са 1.669 оперисаних болесника са руптуром анеуризме трбушне аорте у последње 32 година, Друга хируршка клиника, односно Клиника за васкуларну и ендоваскуларну хирургију, има највећу појединачну светску серију, истакао је Давидовић.
То је врло афирмативно за нашу кућу, због тога млади људи долазе код нас да уче, али није добро за наше пацијенте, јер се руптура може упоредити са најтежим траумама код младих особа, казао је он.
Давидовић истиче да је скрининг једини начин да се на време открије анеуризма стомачне аорте.
Скрининг се, према актуелном водичу Европског удружења за васкуларну хирургију, у чијој изради смо и ми учествовали, постоје три категорије: сви мушкарци старији од 65 година, затим све особе, без обзира на пол а старији од 55 година, код којих сродници по првој линији имају анеуризму и на крају особе које већ имају анеуризму бутне или затколене аорте, рекао је Давидовић.
Министарство здравља подржало је пилот програм, а ресорна министарка Даница Грујичић поручила је да је поносна на младе лекаре и њихове иницијативе, те да на њену подршку и на даље могу да рачунају.
Иницијатива је покренута од младих људи и то је одлична иницијатива. Друга хируршка клиника УКЦС је најстарија васкуларна установа у овом делу света, људи који најбоље знају шта значи када дође пацијент који је већ искрварио од анеуризме, а она заиста може на време да се открије. Министарство здравља ће наставити да помаже, јер ти скрининзи значе да за два – три минута себи можете да спасите живот. Преглед је бесплатан и безболан, поручила је Грујичић.
Заменик директора УКЦС др Јовица Миловановић истакао је да је реч о асимптоматском обољењу и да је само прошле године било 77 операција услед пуцања анеуризме.
Одлучено је да се прикључимо скрининг методама, а Клинички центар је отворен за све што ће допринети откривању обољења и процедурама које доводе до бољег лечења, казао је он.
Кључ је у превентиви, рекао је Ненад Илијевски, члан Извршног одбора Удружења кардиоваскуларних хирурга Србије.
Највећи број анеуризми трбушне аорте се открије сасвим случајно – жене када оду на гинеколошки преглед, а мушкарци на уролошки. Скрининг је једноставна ултразвучна процедура, јер је превентива кључ – не значи да је све у реду ако вас ништа не боли. Људи морају да науче да иду на контроле, истакао је Илијевски.
Земље као што су Велика Британија, Шведска, Данска, Немачка, имају уведен национални скрининг програм, чиме су значајно смањиле учесталост руптуре али и смртност од ове болести, поручено је са конференције.
ТопПрес/ Извор: Танјуг