Европски суд за људска права наложио је Србији да плати 2.000 евра сваком од 28 бивших радника државних фирми због кршења права на суђење у разумном року.

Ради се о две пресуде поводом тужби радника који су у Србији добили правоснажне пресуде по којима је наложено да им се исплате заостале зараде, а потом и пресуде да им је повређено право на суђење у разумном року, наводи се у пресудама.

У првој пресуди Европског суда за људска права, судско веће је одлучило у корист 12 бивших радника Фабрике резног алата у Чачку.

У њиховом случају, између 22. децембра 2014. и 4. децембра 2015. године Апелациони суд у Крагујевцу и Виши суд у Чачку утврдили су да је њихово право на суђење у разумном року било повређено и додељено им је између 100 и 400 евра ради накнаде нематеријалне штете.

Између 12. маја 2016. и 6. јула 2017. Уставни суд је наложио да се ови износи исплате директно од стране државе и одлучио да су додељени износи разумни.

Међутим, суд у Стразбуру одлучио је да Србија треба да исплати овим радницима по 2.000 евра, умањено за износ који им је већ исплаћен, а исто је одлучено и у случају 16 бивших радника државних предузећа Вучје, Инкол, Електроуниверзал и Градитељ.

Та предузећа отишла су у стечај између априла 2009. и септембра 2010. године, наводи се у пресуди Европског суда за људска права.

Њихови радници су такође успешно окончали судске поступке у Србији за исплату заосталих зарада, а већина њих је касније добила правоснажне пресуде да им је у претходном поступку повређено право на суђење у разумном року.

Привредни апелациони суд им је доделио између 100 и 400 евра, на шта су се они жалили Врховном касационом суду, који је жалбе одбио.

Обе пресуде суда у Стразбуру објављене су у Службеном гласнику Србије.

TопПрес/Извор: Танјуг