foto-shutterstockfoto-shutterstock

„Станодавац ми не дозвољава да имам кућног љубимца“, „Добили смо дете па нам љубимац више не треба“, „Оставља длаке свуда за собом, не могу више да чистим за њим“, само су неки од изговора које користе власници кућних љубимаца када их оставе на улици без хране и крова над главом. Ипак, за овај поступак постоје новчане казне, које би безобзирни власници могли да добију уколико се њихови четвороножни пријатељи нађу на улици без икакве заштите.

Организација за поштовање и бригу о животињама „Орка” прошле године је Министарству правде поднела низ иницијатива којим би се пооштрили закони који се тичу заштите животиња, а један од њих се односио и на појачане казне за напуштање паса.

Директор ове организације, Елвир Буразеровић објаснио нам је на који начин они планирају да се изборе са овим проблемом. Тражили смо да се напуштање животиња, које је према дефиницији облик злостављања, из прекршаја преиначи у кривично дело. Сада се ово дело кажњава новчаном казном од 5.000 до 50.000 динара, а ми смо иницирали да се за овај поступак запрети и затворском казном од шест месеци. Сматрамо да је то корисна превентивна мера јер ће онда неодговорни власници два пута размислити да ли ће препустити улици своје псе и мачке – рекао је директор Буразеровић за Телеграф.рс.

Према његовим речима, према Кривичном законику за овако прописано кривично дело новчана казна би се могла изрећи у распону од 20.000 до 200.000 динара. Ипак ова иницијатива још није реализована, али се из „Орке“ надају да ће до тога доћи када буде дошло до измене Кривичног законика. Битно је да нагласимо да смо у оквиру предлога навели да и уколико се већ кажњена особа поново одлучи да уради исту ствар и напусти свог љубимца, тој особи ће бити изречена забрана држања животиња у будућности – додаје директор.

Иако је код нас овај закон тек у припреми, у Европи се већ користи, те је у Швајцарској за напуштање животиње прописана казна до три године затвора, у Мађарској, Италији и Француској до две, у Лихтенштајну и Пољској до годину дана. Занимљива је судска пракса у америчкој држави Мичиген да се особи која напусти животињу изриче релативно блага казна од три месеца затвора, али ако се дело понови, иза решетака се иде на две године.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс, М. Антонијевић