Четврти Национални дан давања, који кроз кампању „Спасимо храну, спасимо хуманост“ ове године има за циљ да повећа свест грађана о бацању и недовољним донацијама хране, обележен је данас у Коларчевој задужбини у Београду.

Директор Српског филантропског форума Веран Матић истакао је да док неки подаци показују да дневно у Србији бацамо два милиона килограма хране, у 2019. години близу пола милиона грађана није могло да задовољи основне животне потребе.

Компаније које производе храну, додао је, треба да повећају или почну са донацијама, док оне из других индустрија треба да донирају средства за куповину хране.

„Како би се ово све подстакло, Коалиција за доброчинство је са многим партнерима већ предлагала да се, по угледу на Европску унију, укине плаћање ПДВ-а на донацију хране“, рекао је Матић.

Амбасадор САД у Србији Ентони Годфри је навео да гладних људи има свуда, од богатих до најнеразвијенијих земаља, а посебно током пандемије.

„Верујем да су многи од вас гледали вести из Америке где су прошле године хиљаде Американаца чекали у редовима да добију помоћ у храни за празнике. То није слика коју је свет навикао да види из Сједињених држава“, казао је Годфри.

Он је истакао две предности које су произашле из овог проблема, то су основна америчка вредност да треба помагати људима у невољи и развијање донаторског система који ће одговорити на потребе људи.

„Надам се да ћемо заједно моћи да учинимо неке конкретне кораке у погледу регулативе, да буде лакше да буде лакше донирати храну, на пример укидањем ПДВ за донације хране“, рекао је амбасадор.

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић је изјавила да обележавање Националног дана давања по четврти пут показује да смо као друштво постали свесни значаја солидарности и међусобне помоћи.

„Мудри и искусни људи су рекли да нам живот пружа онолико колико смо ми спремни да пружимо другима и да је богат само онај човек који може и жели да помогне другима. Управо на тим принципима стварамо једно боље, хумано и солидарно друштво“, поручила је министарка.

Донаторима, корпорацијама, медијским кућама и другим партнерима уручене су захвалнице за промоцију филантропије и учешће у кампањи донације хране.

Међу одабраним медијима захвалницу за допринос кампањи „Спасимо храну, спасимо хуманост“ је примила уредница Танјуга и ТВ К1 Аида Ђедовић.

Национални дан давања је први пут обележен 9. октобра 2018. године на дан рођења великог српског научника и филантропа Михајла Пупина.

Установљен је уз подршку Владе Србије, на иницијативу Српског филантропског форума и Коалиције за доброчинство.

ТопПрес/ Извор: Танјуг, РТВ