foto-profimedia

Током протекле три године јавни извршитељи у Србији радили су на три милиона предмета, а у том периоду, на њихов рад је стигло 3.500 притужби.

Председница Коморе јавних извршитеља Александра Трешњев каже за Танјуг да су повериоци најчешће незадовољни предугим поступком, док дужници, с друге стране, сматрају да је поступак сувише брз.

Који извршитељ ће добити предмет на којем ће радити, објашњава, распоређује софтвер и то по принципу случајног одабира.

„То је антикорупцијски механизам те поступци краће трају јер их ради више људи“, каже Трешњев.

Кроз измене Закона о извршењу и обезбеђењу могла би, наводи, да буде уведена и „електронска аукција“ што би, каже она, „поступак учинило додатно транспарентним“.

Када је реч о извршним поступцима код исељења, што је једно од најосетљивијих подручја деловања извршитеља, њима претходе судске одлуке.

Често се, каже, занемарује чињеница да „са друге стране тог поступка“ стоји неко ко чека свој стан по судском решењу те да извршитељи не раде својом вољом.

Трешњев оцењује да број притужби на њихов рад, када се упореди број предмета са бројем притужби, није велик.

Против извршитеља вођено је 78 дисциплинских поступака, а изречено је пет трајних и три привремене забране обављања делатности.

Такође, на списку је 36 опомена, 20 новчаних казни, док је 12 извршитеља ослобођено одговорности, а два поступка су још увек току.

Наводи да се број предмета који се тичу наплате комуналних услуга из године у годину смањују.

На територији Србије предвиђен је рад 308 извршитеља, а тренутно их има 217, наводи Трешњев.

Комора тренутно прикупља извештаје за 2018. годину па ће анализа рада извршитеља тек уследити.

ТопПрес/ Извор: Танјуг