Одмах после најаве председника Србије Александра Вучића да би држава паровима који се боре да добију потомство могла да омогући неограничен број поступака биомедицински потпомогнуте оплодње (БМПО), и да то може да се финансира, у Министарству здравља, потврдили су „Новостима“, почело је разматрање свих могућности како би Вучићева идеја, што брже и што једноставније могла да се реализује. Преиспитују се капацитети шест државних клиника, и новом, у четвртак отвореном центру у Суботици, а разматра се и могућност да се приватницима, мимо понуде РФЗО за 4.300 поступака, која је затворена 31. јануара, понуде додатни уговори за још већи број поступака у овој години.

Засад још нико не може да прецизира када би број вантелесних оплодњи, са садашња три које покрива здравствено осигурање, могао да се повећа. Али, већ сама најава да би то могло да се догоди иде у прилог очекивањима како парова који се боре за потомство, којих према проценама има око 400.000, тако и гинеколога који су се залагали да се омогући више покушаја БМПО.

– Ако знамо да је успешност вантелесне оплодње око 30 одсто, онда можете да израчунате да на крају, после три процедуре, велики број парова не добије дете – рекла је Сандра Јовановић, председница Удружења „Шанса за родитељство“. – Надамо се да ће бити повећан. Да би се увела ова новина биће потребно да се у Скупштини промени Устав број поступака о трошку РФЗО.

Прошле године, о трошку осигурања, урађено је 4.000 БМПО, речено је у четвртак „Новостима“ у РФЗО. У европским земљама, у просеку, ради се 1.058 процедура БМПО годишње на милион становника. За Србију такав податак не постоји, јер нико не броји парове који на вантелесну иду о свом трошку, у земљи или иностранству.

Докторка Весна Копитовић, из Гинеколошке болнице „Ферона“ у Новом Саду, сматра да би требало омогућити шест бесплатних поступака и шест враћања одмрзнутих ембриона, што би повећало стопу успеха и враћање једног ембриона. Наиме, сада, могу да се врате два или три ембриона, због чега је висок проценат вишеструких трудноћа, што повећава ризик да се трудноћа не изнесе до краја. У Министарству здравља кажу да потенцијала за више ВТО свакако има. Као добар пример истичу центар у Ваљеву, у коме је за седам година рада, из БМПО поступака рођено 412 беба, иако имају само једног доктора супспецијалисту, два ембриолога и четири сестре.

Паровима у борби са стерилитетом помажу и локалне самоуправе. Град Београд, на пример, од прошле године финансира четврти покушај женама до 45. године, као и покрајинске власти у Војводини.

ТопПрес/ Извор: Новости, Б.Радивојевић